Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) wzmacniają nadzór na Morzu Bałtyckim. Dowodzone przez Brytyjczyków siły szybkiego reagowania składają się z dziesięciu krajów NATO, w tym Szwecji. JEF podjęły kroki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim po niedawnych przerwaniach kabli w obszarze morskim.
JEF aktywował między innymi tak zwaną Opcję Wspólnego Reagowania (JRO). Według rządu Wielkiej Brytanii jest to wspólne narzędzie sztucznej inteligencji, które może identyfikować podejrzane ruchy statków. Nowe narzędzie wzmocni zdolność krajów do wspólnego działania.
„Wraz z naszymi sojuszniczymi sąsiadami wzmacniamy bezpieczeństwo naszego sąsiedztwa i będziemy nadal pracować nad wzmocnieniem odstraszania i zwiększeniem odporności na przeciwdziałanie zagrożeniom dla naszej krytycznej infrastruktury podwodnej” – powiedział premier Ulf Kristersson.
Minister obrony Pål Jonsson (M) zgadza się z tą opinią. „Działania JEF uzupełniają i przyczyniają się do działań NATO w regionie Morza Bałtyckiego. Środek ten oznacza dalsze wzmocnienie nadzoru i ochrony infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. Jest to dobre dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.”
Joint Expeditionary Force (JEF) to współpraca obronna prowadzona przez Wielką Brytanię. Szwecja jest ich członkiem od 2017 roku. Szwedzkie siły zbrojne określają tę współpracę jako siły szybkiego reagowania.
„JEF to rodzaj sił szybkiego reagowania, które mogą być rozmieszczone w krótkim czasie w sytuacjach kryzysowych. Wraz z dziewięcioma innymi krajami szwedzkie siły zbrojne będą w stanie działać szybko, gdy bezpieczeństwo zostanie zakwestionowane, na przykład w regionie Morza Bałtyckiego.”
Oto wszystkie kraje, które są częścią JEF:
- Dania
- Estonia
- Finlandia
- Islandia
- Łotwa
- Litwa
- Holandia
- Norwegia
- Szwecja
- Zjednoczone Królestwo