Chiny nie są już jedyne w przekonaniu, że wydobycie kryptowalut powinno być zakazane: Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego i Agencja Ochrony Środowiska wezwały niedawno do zakazania wydobycia ze względu na jego wpływ na środowisko.
Władze nie przebierały w słowach w oświadczeniu opublikowanym 5 listopada, zatytułowanym “Kryptowaluty stanowią zagrożenie dla transformacji klimatycznej – energochłonne wydobycie powinno zostać zakazane”. Urząd Nadzoru Finansowego i Agencja Ochrony Środowiska skrytykowały plany wykorzystania energii odnawialnej przez “górników”.
“Najpopularniejsza metoda produkcji kryptowalut wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej generując przy tym dużą emisję CO2. Dlatego też podmioty wydobywającą kryptowaluty chętnie korzystają w większym stopniu z energii odnawialnej i zwiększają swoją przy tym obecność w regionie nordyckim. Szwecja potrzebuje energii odnawialnej, do której dążą podmioty kryptowalut, do transformacji klimatycznej naszych podstawowych usług, a zwiększone wykorzystanie przez górników zagraża naszej zdolności do wypełnienia Porozumienia Paryskiego. Energochłonne wydobywanie kryptowalut powinno być zatem zakazane.”
To stawia działalność wydobywczą w Szwecji w trudnej sytuacji. Dalsze wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii do wydobycia przyciągnie więcej obaw o wpływ kryptowalut na środowisko; przejście na odnawialne źródła energii oznacza, że inne procesy nie będą w stanie same dokonać tej zmiany.
Argument Szwecji jest powtórzeniem tego co zrobił chiński rząd, gdy zakazał wydobywania kryptowalut na początku tego roku. Chociaż łatwo jest kwestionować zasadność roszczeń Chin, zwłaszcza że kontynuują one prace nad własną walutą cyfrową, oświadczenie to pokazuje, że przynajmniej niektórzy zachodni urzędnicy regulacyjni mają podobne obawy.
- Nowe przepisy dla osób zdających prawo jazdy w Szwecji – zmiany w szkoleniu kierowców
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady