Uwielbiany, ale i budzący wiele kontrowersji premier Szwecji Olaf Palme został zastrzelony w Sztokholmie w 1986 roku, gdy wracał z kina. Zabójstwo to do dziś pozostaje bolesnym punktem w narodowej świadomości.
Netflix został pozwany za zniesławienie w Szwecji w związku z emisją dramatu kryminalnego o zamachu na premiera Szwecji Olofa Palmego.
Palme został zastrzelony w centrum Sztokholmu w 1986 roku, gdy wraz z żoną wracał z kina do domu, bez ochroniarzy, jak to było w zwyczaju w tamtych czasach. Morderca nigdy nie został ostatecznie zidentyfikowany, mimo trwającego wiele lat śledztwa. W zeszłym roku prokuratura uznała, że najbardziej prawdopodobnym podejrzanym jest niejaki Stig Engström, świadek w sprawie, który zmarł w 2000 roku.
Jednak w serialu Netflixa “Mało prawdopodobny morderca”, Engström jest przedstawiony jako zabójca premiera, a następnie przystępuje do zatarcia śladów, podając się jedynie za świadka. W anonimowej skardze złożonej do Szwedzkiego Kanclerza Sprawiedliwości, który zajmuje się sprawami dotyczącymi wolności słowa, argumentowano, że jest to “oczywisty przypadek zniesławienia”, informuje telewizja SVT.
Osoba, która złożyła doniesienie, twierdziła, że Engström został uznany za sprawcę zabójstwa. Szwedzkie prawo zabrania zniesławiania zmarłych, jeśli stwierdzenia te miałyby zhańbić wizerunek tych osób lub zaszkodzić żyjącym krewnym. W innej sprawie Netflix został pozwany przez Ulrikę Glaser Rydberg, córkę tak zwanego “kolekcjonera broni”, która również została przedstawiona jako współwinna w sprawie, ponieważ zastraszała Engströma, aby ten dokonał zamachu.
“Zrobili z mojego ojca potwora. Przedstawienie mojego taty jest cokolwiek nieprawdziwe i bardzo obraźliwe “, powiedziała w wywiadzie dla SVT, podkreślając, że chciałaby stanąć w obronie swojego ojca.
Producenci serialu podkreślali, że serial w dużej mierze fikcyjne przedstawia sprawę, a każdy odcinek opatrzony jest zastrzeżeniem, że nie udowodniono, iż Engström zamordował Olofa Palmego. W kolejnym komentarzu, Netflix wcześniej również informował, że serial nie rości sobie prawa do rozwiązania sprawy, i że jest oparty na tytułowej książce Thomasa Petterssona.
„Dramatyzowanie teorii związanej z jedną z największych narodowych traum w Szwecji jest wyzwaniem – i szanujemy fakt, że obraz przedstawione przez niektóre postacie nie jest wspólny dla wszystkich” – powiedział Netflix.
- Więcej środków na zapobieganie wypadkom śmiertelnym w pracy – rząd Szwecji wprowadza nowe regulacje
- Eksplozja w centrum Malmö – trwająca akcja policyjna
- Najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Szwecji
- Greta Thunberg zatrzymana w Kopenhadze podczas protestu przeciwko wojnie w Strefie Gazy
- Szwedzkie sklepy pod presją: Klienci domagają się zmian w systemach kolejkowych