Po wybuchu epidemii salmonelli u największego szwedzkiego producenta jaj, firmy CA Cedergren, 165 tysięcy kur niosek ma zostać wybite.
2 stycznia Szwedzka Rada Rolnictwa otrzymała wynik testu, który wykazał salmonellę w kurniku w CA Cedergren w Fliseryd w gminie Mönsterås.
“Zareagowaliśmy i działaliśmy tak jak zwykle. Mamy program kontroli salmonelli, więc istnieją zarówno przepisy, jak i procedury dotyczące tego, co powinno się wydarzyć.” – powiedziała w wywiadzie dla gazety Ekspressen Katharina Gielen, szefowa działu kontroli zakażeń w Szwedzkiej Radzie Rolnictwa.
Według Gielen to, co robi szwedzka Rada Rolnictwa, to natychmiastowe zablokowanie danego stada. W tym przypadku jest to kurnik. Wysyła też do gospodarstwa regionalnego lekarza weterynarii prowadzącego śledztwo.
“Wtedy chodzi o to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i pozbyć się czynnika zakaźnego. Wtedy kurnik trzeba opróżnić.” – dodaje.
Organ ten podejmuje również decyzje w sprawie eutanazji. W tym przypadku chodzi o około 165 tysięcy kur niosek, z których połowa została już wybita, a druga połowa podobno jest w trakcie wybijania.
“Następnie dochodzą szczegóły dotyczące postępowania z obornikiem oraz sposobu czyszczenia i odkażania kurnika. Pracujemy nad tym teraz. Kolejna część to śledzenie chorób. Czy możliwe jest ustalenie źródła infekcji?” – powiedziała Katharina Gielen.
Według Kathariny Gielen w Szwecji w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano pięć przypadków salmonelli wśród kur niosek.
I tu wkracza Szwedzka Agencja ds. Żywności, która może zakazać wprowadzania produktów na rynek. W tym przypadku organ zdecydował, że żadne jaja z przedmiotowego gospodarstwa, które są pakowane między 21 a 27 grudnia, nie mogą być sprzedawane. W związku z tym kilku sprzedawców detalicznych wycofało jajka, a także rozszerzyło swoje wycofywanie na więcej dat jako „środek zapobiegawczy”.
To właśnie na początku ubiegłego tygodnia Coop i Axfood wycofały jaja. Ica, Lidl i Kronägg również wycofują jajka. Klienci, którzy zakupili te jajka proszeni są o zwrot produktu w celu uzyskania zwrotu pieniędzy.
Salmonella to choroba żołądka przenoszona przez napoje i żywność, z którymi niewłaściwie się obchodziliśmy. Typowymi objawami infekcji są biegunka, nudności, ból brzucha, gorączka i wymioty. Większość ludzi ma łagodne objawy, które szybko ustępują, ale według Szwedzkiej Agencji ds. Żywności można „naprawdę zachorować”.
- Skandynawskie media o powodzi w Polsce
- Plaga wśród kotów rozprzestrzenia się w Szwecji – właściciele kotów ostrzegani
- Wzrost zachorowań na krztusiec w Szwecji
- Wzrost stosowania antybiotyków u świń w Danii – trend, który budzi obawy
- Śledztwo w sprawie przestępstwa terrorystycznego w Sztokholmie: Prokurator niechętnie ujawnia szczegóły