Sztokholm wyprzedził Oslo jako najszybciej rozwijający się region w krajach nordyckich

Sztokholm zepchnął norweską stolicę na drugie miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się regionów nordyckich, na trzecim miejscu znalazła się Kopenhaga, częściowo dzięki dużej imigracji.

„Sztokholm rozwija się całkiem dobrze po kryzysie finansowym, ponieważ obniżył podatki i stworzył przyjazne warunki dla innowacyjnych biznesów,” powiedział André Jamholt, rzecznik Nordyckiej Rady Ministrów.

„Mają więc tam dużo star-upów, a także przyciągnęli wiele inwestycji zagranicznych.”

Według raportu o stanie rozwoju z Nordyckiego Centrum Rozwoju, który jest publikowany co dwa lata, zarówno Oslo jak i Kopenhaga w porównaniu ze Sztokholmem ucierpiały w wyniku ostrzejszej polityki imigracyjnej.

„W wymiarze demograficznym, wciąż są mocne, ale minimalnie słabsze (z powodu mniejszej imigracji),” czytamy w raporcie.

Oslo ucierpiało także w wyniku spadku cen ropy od ostatniego rankingu z 2016 roku.

„Niektóre norweskie regiony spadły w rankingu z powodu obniżających się cen ropy, inne głównie z powodów demograficznych, mniejszej liczby imigrantów i starzenia się społeczeństwa od ostatniego rankingu w 2016 roku.”

Regionem, który zanotował największy skok w rankingu są Wyspy Owcze, których wynik powiększył się o 25 procent, ponieważ, jak stwierdza raport: ”Utrzymały one swoją dobrą ocenę w zakresie dostępności pracowników a poprawiły się w zakresie demografii i ekonomii, dzięki wysokiemu wskaźnikowi imigracji.”

Wysoki skok w górę zanotowały także cztery regiony na Islandii, a także obszar wokół Kalmar w Szwecji.

Pięć regionów z największym spadkiem to wiejskie regiony w Norwegii oraz Finlandii, gdzie spadła liczba mieszkańców i wzrósł ich średni wiek. Najmocniejszy spadek o 16 pozycji zanotowało Österbotten w Finlandii.

Razem z rankingiem Rada Nordycka opublikowała raport o stanie krajów nordyckich, według którego populacja całego regionu wzrośnie do roku 2030 o ponad 10 procent i osiągnie 29 milionów. Stać ma się to w dużej części dzięki imigracji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...