fbpx

Przekręty mailowe i SMS-owe: oszuści podają się za Urząd Skarbowy.

W tym tygodniu Szwedzi otrzymają swój zwrot z podatku. Szacuje się, że podatnikom przekazanych zostanie w ten sposób kilkadziesiąt miliardów koron. Niestety, tę okazję postanowili wykorzystać oszuści.

4 czerwca Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) zaczął wysyłać zwroty z podatku do tych osób, które nie otrzymały ich w kwietniu. Według danych statystycznych 2,7 mln ludzi otrzyma łącznie 23 mld koron (to w przybliżeniu 9,3 mld PLN).

Skatteverket przestrzega przed oszustami: grupy przestępcze postanowiły wykorzystać ten czas i podszywają się pod Urząd Skarbowy – czasem dość przebiegle.

Oszukiwani podatnicy nabierają się na przekręty mailowe (szw. bluffmejl), a także dostają fałszywe SMS-y, których autorami nie są pracownicy Skatteverket. Zaleca się, by nie klikać w podejrzane linki, bo mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron internetowych. Nie należy też otwierać budzących wątpliwości załączników, ani odpisywać na mało wiarygodne SMS-y.

“Takie wiadomości należy od razu usuwać. Urząd Skarbowy nigdy nie pytałby o szczegóły dotyczące konta bankowego w e-mailu czy SMS-ie” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu  Skatteverket.

Podatnicy otrzymają zwroty między 4 a 7 czerwca.

Strona główna Wiadomości Szwecja Przekręty mailowe i SMS-owe: oszuści podają się za Urząd Skarbowy.

Warto przeczytać

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...