fbpx

Statystyki wypadków śmiertelnych z udziałem przemocy w Szwecji w 2017 roku

Kwietniowy zamachu terrorystyczny na Drottninggatan znacząco wpłynął na statystki śmiertelnej przemocy w Szwecji.

Szwedzka Rada ds. Zapobiegania Przestępstwom (Brå) opublikowała statystyki wypadków śmiertelnej z udziałem przemocy w 2017 roku, zawierają one takie zdarzenia jak morderstwa, zabójstwa, napaści ze śmiertelnym skutkiem a także morderstwa dzieci.

W 2017 roku w Szwecji takich zdarzeń było 113 i jest to niestety nowy rekord od 2000 roku, kiedy zaczęto prowadzić taką statystykę. W 2016 roku liczba ta wyniosła 106.

W tej liczbie znajdują się osoby, które zginęły w wyniku kwietniowego zamachu na Drottninggatan w Sztokholmie.

„Ponieważ liczba takich zdarzeń jest statystycznie bardzo mała to nawet jedno zdarzenie z dużą ilością ofiar bardzo mocno wpływa na ogólną statystykę,” wyjaśniła Nina Forselius z Brå.

Gdyby jednak odliczyć osoby, które zginęły w kwietniowym zamachu to i tak pozostanie 108 innych przypadków śmiertelnej przemocy w 2017 roku, czyli w dalszym ciągu więcej niż miało to miejsce w 2016 roku. Jednak będzie to mniej niż 112 zdarzeń w 2015 roku i 111 z 2007. Podobne wyniki były notowane w latach 1990-1994, kiedy średnia wynosiła 107 zabitych osób.

Zamach terrorystyczny wpłynął także na szczegółowe dane z rozkładem związanym z płcią ofiar: w 2017 roku wśród śmiertelnych ofiar przemocy było 27 kobiet (24 procent) oraz 86 mężczyzn (76 procent). Jeśli odliczyć ofiary zamachu to dysproporcja płciowa jest nawet większa, co oznacza, że w Szwecji to głównie mężczyźni są śmiertelnymi ofiarami przemocy.

„Atak na Drottninggatan miał duży wpływ na ten rozkład, bo większość ofiar stanowiły kobiety. Bez tego zdarzenia, płciowa dysproporcja wśród ofiar jest nawet większa,” dodała Forselius.  

Począwszy do 2014 roku poziom śmiertelnej przemocy osiągnął nowy stabilny i wyższy poziom. Największy wpływ na tą zmianę miały strzelaniny.

„Zdarzenie związane z użyciem broni palnej odpowiadały w 2017 roku za 35 procent wszystkich zdarzeń, stąd właśnie taki wzrost ogólnej ich ilości,” powiedziała Forselius. W 2016 roku zdarzenia związane z bronią palną stanowiły o 7 punktów procentowych mniej w stosunku do wszystkich zdarzeń. W 2017 roku w 16 przypadkach związanych z bronią było więcej niż tylko jedna ofiara.

Statystycy z Brå zapytani czy zdarzenia z bronią mogą być łączone z działalnością gangów odpowiadają, że oni nie prowadzą takich statystyk dotyczących sprawców śmiertelnej przemocy. Policja w Szwecji prowadzi aktualnie akcję związaną z amnestią dla osób chcących oddać broń, co ma na celu wyeliminowanie broni z ulic i z rąk członków gangów.

Statystyki obejmują za to również geograficzny rozkład aktów śmiertelnej przemocy, z których wynika, że najwięcej z nich zdarza się w centrach dużych skupisk ludzkich: 75 procent zdarzeń miało miejsce w policyjnych regionach Wielkiego Sztokholmu, Zachodnim (gdzie leży Göteborg) oraz Południowym (w którym leży Malmö).

Liczba zdarzeń mających miejsce w samym Sztokholmie wzrosła dwukrotnie z 24 w 2016 roku do 50 w roku 2017.

Jednak pomimo dominującego w mediach wizerunku Malmö liczba zdarzeń śmiertelnych w całym Południowym regionie spadła z 30 w 2016 roku do 17 w roku 2017.

Strona główna Wiadomości Szwecja Statystyki wypadków śmiertelnych z udziałem przemocy w Szwecji w 2017 roku

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...