Statystyki wypadków śmiertelnych z udziałem przemocy w Szwecji w 2017 roku

Kwietniowy zamachu terrorystyczny na Drottninggatan znacząco wpłynął na statystki śmiertelnej przemocy w Szwecji.

Szwedzka Rada ds. Zapobiegania Przestępstwom (Brå) opublikowała statystyki wypadków śmiertelnej z udziałem przemocy w 2017 roku, zawierają one takie zdarzenia jak morderstwa, zabójstwa, napaści ze śmiertelnym skutkiem a także morderstwa dzieci.

W 2017 roku w Szwecji takich zdarzeń było 113 i jest to niestety nowy rekord od 2000 roku, kiedy zaczęto prowadzić taką statystykę. W 2016 roku liczba ta wyniosła 106.

W tej liczbie znajdują się osoby, które zginęły w wyniku kwietniowego zamachu na Drottninggatan w Sztokholmie.

„Ponieważ liczba takich zdarzeń jest statystycznie bardzo mała to nawet jedno zdarzenie z dużą ilością ofiar bardzo mocno wpływa na ogólną statystykę,” wyjaśniła Nina Forselius z Brå.

Gdyby jednak odliczyć osoby, które zginęły w kwietniowym zamachu to i tak pozostanie 108 innych przypadków śmiertelnej przemocy w 2017 roku, czyli w dalszym ciągu więcej niż miało to miejsce w 2016 roku. Jednak będzie to mniej niż 112 zdarzeń w 2015 roku i 111 z 2007. Podobne wyniki były notowane w latach 1990-1994, kiedy średnia wynosiła 107 zabitych osób.

Zamach terrorystyczny wpłynął także na szczegółowe dane z rozkładem związanym z płcią ofiar: w 2017 roku wśród śmiertelnych ofiar przemocy było 27 kobiet (24 procent) oraz 86 mężczyzn (76 procent). Jeśli odliczyć ofiary zamachu to dysproporcja płciowa jest nawet większa, co oznacza, że w Szwecji to głównie mężczyźni są śmiertelnymi ofiarami przemocy.

„Atak na Drottninggatan miał duży wpływ na ten rozkład, bo większość ofiar stanowiły kobiety. Bez tego zdarzenia, płciowa dysproporcja wśród ofiar jest nawet większa,” dodała Forselius.  

Począwszy do 2014 roku poziom śmiertelnej przemocy osiągnął nowy stabilny i wyższy poziom. Największy wpływ na tą zmianę miały strzelaniny.

„Zdarzenie związane z użyciem broni palnej odpowiadały w 2017 roku za 35 procent wszystkich zdarzeń, stąd właśnie taki wzrost ogólnej ich ilości,” powiedziała Forselius. W 2016 roku zdarzenia związane z bronią palną stanowiły o 7 punktów procentowych mniej w stosunku do wszystkich zdarzeń. W 2017 roku w 16 przypadkach związanych z bronią było więcej niż tylko jedna ofiara.

Statystycy z Brå zapytani czy zdarzenia z bronią mogą być łączone z działalnością gangów odpowiadają, że oni nie prowadzą takich statystyk dotyczących sprawców śmiertelnej przemocy. Policja w Szwecji prowadzi aktualnie akcję związaną z amnestią dla osób chcących oddać broń, co ma na celu wyeliminowanie broni z ulic i z rąk członków gangów.

Statystyki obejmują za to również geograficzny rozkład aktów śmiertelnej przemocy, z których wynika, że najwięcej z nich zdarza się w centrach dużych skupisk ludzkich: 75 procent zdarzeń miało miejsce w policyjnych regionach Wielkiego Sztokholmu, Zachodnim (gdzie leży Göteborg) oraz Południowym (w którym leży Malmö).

Liczba zdarzeń mających miejsce w samym Sztokholmie wzrosła dwukrotnie z 24 w 2016 roku do 50 w roku 2017.

Jednak pomimo dominującego w mediach wizerunku Malmö liczba zdarzeń śmiertelnych w całym Południowym regionie spadła z 30 w 2016 roku do 17 w roku 2017.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...