Społeczność żydowska w Szwecji prześladowana przez muzułmanów

Szwedzka autorka i dziennikarka Paulina Neuding uważa, że żydowskie organizacje są w jej kraju obiektem ataków i nagonki, podobnie zresztą jak same osoby pochodzenia semickiego.

Pod koniec września Neuding była gościem konferencji organizowanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców. Tam podjęła temat warunków życia społeczności żydowskiej w Malmö. Okazuje się, że po kryzysie migracyjnym z 2015 roku Żydzi częściej są w Szwecji prześladowani.

„Mieszkam w  Malmö”, zaczęła autorka. „Kiedyś to był raj dla Żydów, jedno z najbezpieczniejszych miejsc. Dziś tylko dwustu przedstawicieli tej społeczności nadal mieszka w moim mieście i często pada ofiarą prześladowań”.

Neuding zarzuca członkom rządu, że „mają klapki na oczach”, nie dostrzegając problemu. Uważa, że miasto w jednej trzeciej zamieszkane jest przez muzułmanów, którzy wykazują postawy antysemickie. Najgorzej ma być w dzielnicy Rosengaard, która boryka się przy okazji z bezrobociem wśród mieszkańców na poziomie bliskim 70%.

W 2015 roku zanotowano w Malmö łącznie 137 ataków o podłożu antysemickim; głośna była między innymi napaść na znanego rabina. W ciągu dziesięciu lat (między 2005 a ’15) lokalna społeczność żydowska skurczyła się o około 50%. Wielu Żydów dosłownie uciekło z miasta.

Powstał telewizyjny film dokumentalny, poświęcony życiu Żydów w Malmö. Widzimy w nim szwedzkiego dziennikarza, który zakłada na głowę jarmułkę i zasiada w ogródku jednej z kawiarni – niefortunnie wybierając okolicę Rosengaard. Kamera zarejestrowała, jak jeden z przechodniów wyzwał mężczyznę od „żydowskich diabłów”, a ludzie z okolicznych mieszkań obrzucali go jajkami.

Niepokojące były miejskie protesty z września 2020 roku, podczas których islamiści skandowali w swojej pieśni o „mordowaniu Żydów”.

Neuding, felietonistka w „Svenska Dagbladet”, „GP” i „Dagens Samhälle”, powiedziała:

„Antysemityzm szerzy się w grupach ekstremistycznych. W Malmö występuje obecnie przede wszystkim pośród imigrantów. Wydaje się, że szwedzki rząd nie potrafi poradzić sobie z tym problemem. Nazywajmy rzeczy po imieniu: toleruje się to, czego nie da się tolerować. Dzieci pochodzenia żydowskiego trzeba kryć za kuloodpornymi szybami, a żydowskie instytucje są pod ciągłym ostrzałem.”

Parę lat temu synagogę w Goeteborgu obrzucono koktajlami Mołotowa. Skazano za tę zbrodnię trzy osoby. Jedna była uchodźcą z Palestyny, któremu nie przyznano w Szwecji azylu. Dwie inne osoby – z Palestyny i Syrii – miały dokumenty zezwalające na pobyt w kraju.

Neuding podkreśla, że o swoje życie boją się nie tylko Żydzi, ale też inne grupy mniejszościowe. „Przed pięcioma laty grupa dziennikarzy próbowała nakręcić reportaż w dzielnicy zdominowanej przez imigrantów – ci wyrzucili ich ze swojego terytorium. Rząd obiecywał, że sytuacja z agresywnymi uchodźcami ulegnie poprawie, ale nadal nic takiego się nie stało.”

Kiedy kilka lat temu miliony imigrantów z Bliskiego Wschodu wyruszyło do Europy szukać lepszego życia, najpopularniejszymi kierunkami były Niemcy i Szwecja. Pięć lat po kryzysie migracyjnym wydaje się, że w niektórych dzielnicach rodowici Szwedzi wręcz nie mogliby zamieszkać.

Premier Stefan Löfven powtarzał kiedyś, że w Europie nie należy stawiać murów i dzielić ludzi. Niedawno przyznał jednak, że istnieje bezpośredni związek między masową migracją a zmasowanymi atakami i przemocą na szwedzkich ulicach.

Szwecja, zawsze progresywna jeśli chodzi o kwestie związane z imigrantami, zapowiedziała niedawno, że nie będzie przyjmowała więcej uchodźców z obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos. Wierzy się, że działające w kraju klany gangsterskie często składają się właśnie z cudzoziemców.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...