Z ostatnio przeprowadzonych badań, które wywołały głośne reakcje wynika, że co trzecia osoba pracująca w duńskich domach opieki dla osób starszych potwierdza to, że mieszkańcy są pozostawiani w mokrych pieluchach kilka razy w tygodniu.
Badania zostały przeprowadzone wśród 1400 pracowników domów opieki. Ich wyniki zostały opublikowane w niedzielnym wydaniu gazety Politiken. Trzydzieści procent ankietowanych pracowników powiedziało, że w ich placówkach mieszkańcy są pozostawiani zbyt długo z niezmienionymi pieluchami, gdyż ‘nie ma czasu na ich zmianę’. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w podobnym badaniu z 2013 roku.
„To groteskowe i niedopuszczalne, że osiągnęliśmy taki stan,” powiedziała Liselott Blixt, przedstawicielka Sojuszu Liberalnego.
Badania przeprowadzone przez duńskie związki zawodowe FOA wskazują, że tylko 53% pracowników odpowiedziało, że potrafi zapewnić podopiecznym „godną opiekę”, w 2013 roku było to 2/3 pracowników. Aż 16 procent oceniło swoją zdolność do zapewnienia godnej opieki jako „złą”.
Oprócz zostawiania podopiecznych w mokrych pieluchach badania pokazały także, że 1/3 personelu zmusza osoby starsze do noszenia pieluch nawet jeżeli wołałyby one korzystać z toalety.
Karen Stæhr, odpowiadająca w FOA za dział zdrowia i opieki społecznej powiedziała, że te wyniki są alarmujące.
„Jeśli osoba chce chodzić do toalety z pomocą, zakładanie jej pieluchy jest niedopuszczalne,” powiedziała ona gazecie Politiken.
„Starsi ludzi, którzy przebywają w domach opieki powinni mieć jakość życia tak bliską wcześniejszej jak to tylko możliwe. Powinny one same decydować co i kiedy chcą jeść, jak chcą korzystać z toalety, czy chcą nosić pieluchy, w co chcą się ubrać i kiedy wyjść na świeże powietrze.”
Sophie Løhde, minister zdrowia i opieki nad starszymi z rządzącej Partii Liberalnej powiedziała, że takie działania są ‘nie do zaakceptowania’ i są sygnałem, że ‘dzieje się coś złego’.