Skandal w duńskich domach opieki

Z ostatnio przeprowadzonych badań, które wywołały głośne reakcje wynika, że co trzecia osoba pracująca w duńskich domach opieki dla osób starszych potwierdza to, że mieszkańcy są pozostawiani w mokrych pieluchach kilka razy w tygodniu.

Badania zostały przeprowadzone wśród 1400 pracowników domów opieki. Ich wyniki zostały opublikowane w niedzielnym wydaniu gazety Politiken. Trzydzieści procent ankietowanych pracowników powiedziało, że w ich placówkach mieszkańcy są pozostawiani zbyt długo z niezmienionymi pieluchami, gdyż ‘nie ma czasu na ich zmianę’. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w podobnym badaniu z 2013 roku.

„To groteskowe i niedopuszczalne, że osiągnęliśmy taki stan,” powiedziała Liselott Blixt, przedstawicielka Sojuszu Liberalnego.

Badania przeprowadzone przez duńskie związki zawodowe FOA wskazują, że tylko 53% pracowników odpowiedziało, że potrafi zapewnić podopiecznym „godną opiekę”, w 2013 roku było to 2/3 pracowników. Aż 16 procent oceniło swoją zdolność do zapewnienia godnej opieki jako „złą”.

Oprócz zostawiania podopiecznych w mokrych pieluchach badania pokazały także, że 1/3 personelu zmusza osoby starsze do noszenia pieluch nawet jeżeli wołałyby one korzystać z toalety.

Karen Stæhr, odpowiadająca w FOA za dział zdrowia i opieki społecznej powiedziała, że te wyniki są alarmujące.

„Jeśli osoba chce chodzić do toalety z pomocą, zakładanie jej pieluchy jest niedopuszczalne,” powiedziała ona gazecie Politiken.

„Starsi ludzi, którzy przebywają w domach opieki powinni mieć jakość życia tak bliską wcześniejszej jak to tylko możliwe. Powinny one same decydować co i kiedy chcą jeść, jak chcą korzystać z toalety, czy chcą nosić pieluchy, w co chcą się ubrać i kiedy wyjść na świeże powietrze.”

Sophie Løhde, minister zdrowia i opieki nad starszymi z rządzącej Partii Liberalnej powiedziała, że takie działania są ‘nie do zaakceptowania’ i są sygnałem, że ‘dzieje się coś złego’.

Strona główna Wiadomości Dania Skandal w duńskich domach opieki

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...