fbpx

Rząd przewiduje, co stanie się ze szwedzką gospodarką: najgorsze i najlepsze scenariusze

Szwedzki rząd przedstawił hipotetyczny scenariusz na nadchodzące miesiące, odnosząc się do wpływu koronawirusa na gospodarkę. Uwzględniono w nim najgorsze oraz najlepsze możliwe przypuszczenia.

Przed wybuchem pandemii Szwecja stała na stabilnym poziomie finansowym, ale konsekwencje gospodarcze wynikające z kryzysu epidemiologicznego i tak odcisną swoje piętno zarówno na państwie, jak i jego obywatelach.

Najgorszy scenariusz zakłada, że w skali ogólnorocznej spadek PKB sięgnie aż 10 procent. Jeżeli kryzys utrzyma się dalej, bezrobocie w kraju może wzrosnąć do 13,5 proc.

Inne są przewidywania Socjaldemokratów i Partii Zielonych, według których dojdzie do 4-procentowego spadku PKB.

„Spadek procentowy będzie tak drastyczny, jak podczas kryzysu finansowego. Odmrażanie gospodarki może trwać nawet kilka lat”, wyjaśnia Magdalena Andersson, ekonomistka, reprezentantka Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej.

W ubiegłym roku stopa bezrobocia w Szwecji wynosiła 6,8 proc. W tym i przyszłym roku ma wzrosnąć do około 9%.

„Ostatnio w tak złej sytuacji byliśmy grubo ponad dwadzieścia lat temu – w latach dziewięćdziesiątych”, dodaje Andersson.

Rząd przedstawił serię pakietów kryzysowych, aby pomóc firmom, startupom, freelancerom i osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu.

W swoim wiosennym budżecie nowelizacji przedłożonym parlamentowi w środę rząd sugeruje zwiększenie pułapu wydatków o 350 mld koron (ok. 145 mld PLN).

Nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić, jak będzie przedstawiała się gospodarka szwedzka po zakończeniu pandemii. Najbardziej pozytywny scenariusz ekonomistów zakłada, że w przyszłym roku zanotowany zostanie wzrost PKB na poziomie 5,2 procent. Bezrobocie z kolei wróci do niemal tego samego poziomu sprzed czasu epidemii.

Według Andersson w danym momencie można jedynie gdybać – nie wiadomo, co przyniesie jutro, a co dopiero lato i sezon jesienno-zimowy.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Rząd przewiduje, co stanie się ze szwedzką gospodarką: najgorsze i najlepsze scenariusze

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...