fbpx

Rząd przewiduje, co stanie się ze szwedzką gospodarką: najgorsze i najlepsze scenariusze

Szwedzki rząd przedstawił hipotetyczny scenariusz na nadchodzące miesiące, odnosząc się do wpływu koronawirusa na gospodarkę. Uwzględniono w nim najgorsze oraz najlepsze możliwe przypuszczenia.

Przed wybuchem pandemii Szwecja stała na stabilnym poziomie finansowym, ale konsekwencje gospodarcze wynikające z kryzysu epidemiologicznego i tak odcisną swoje piętno zarówno na państwie, jak i jego obywatelach.

Najgorszy scenariusz zakłada, że w skali ogólnorocznej spadek PKB sięgnie aż 10 procent. Jeżeli kryzys utrzyma się dalej, bezrobocie w kraju może wzrosnąć do 13,5 proc.

Inne są przewidywania Socjaldemokratów i Partii Zielonych, według których dojdzie do 4-procentowego spadku PKB.

„Spadek procentowy będzie tak drastyczny, jak podczas kryzysu finansowego. Odmrażanie gospodarki może trwać nawet kilka lat”, wyjaśnia Magdalena Andersson, ekonomistka, reprezentantka Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej.

W ubiegłym roku stopa bezrobocia w Szwecji wynosiła 6,8 proc. W tym i przyszłym roku ma wzrosnąć do około 9%.

„Ostatnio w tak złej sytuacji byliśmy grubo ponad dwadzieścia lat temu – w latach dziewięćdziesiątych”, dodaje Andersson.

Rząd przedstawił serię pakietów kryzysowych, aby pomóc firmom, startupom, freelancerom i osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu.

W swoim wiosennym budżecie nowelizacji przedłożonym parlamentowi w środę rząd sugeruje zwiększenie pułapu wydatków o 350 mld koron (ok. 145 mld PLN).

Nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić, jak będzie przedstawiała się gospodarka szwedzka po zakończeniu pandemii. Najbardziej pozytywny scenariusz ekonomistów zakłada, że w przyszłym roku zanotowany zostanie wzrost PKB na poziomie 5,2 procent. Bezrobocie z kolei wróci do niemal tego samego poziomu sprzed czasu epidemii.

Według Andersson w danym momencie można jedynie gdybać – nie wiadomo, co przyniesie jutro, a co dopiero lato i sezon jesienno-zimowy.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Rząd przewiduje, co stanie się ze szwedzką gospodarką: najgorsze i najlepsze scenariusze

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...