fbpx

Rosyjski ambasador grozi Danii bronią atomową!

Duńskie okręty wojenne mogą stać się celem ataku rosyjskich pocisków atomowych, jeżeli dołączycie do projektu tarczy antyrakietowej NATO, mówi Mikhail Vanin.

Stosunki między Danią, a Rosją mogą stać się jeszcze bardziej napięte. W sobotnim komentarzu dla dziennika Jyllands­Posten Mikhail Vanin, rosyjski ambasador w Danii, ostrzega, iż Dania może stać się celem ataku rosyjskich pocisków atomowych, jeżeli wojsko tego kraju dołączy do projektu tarczy antyrakietowej NATO.

­ – Nie wydaje mi się, iż Duńczycy w pełni zdają sobie sprawę z konsekwencji, które nastąpią, jeżeli Dania przyłączy się do systemu obrony antyrakietowej kierowanego przez USA. Jeżeli Dania podejmie decyzję o przyłączeniu się do systemu, duńskie okręty wojenne staną się celem rosyjskich pocisków atomowych, wypowiedział się Mikhail Vanin dla dziennika Jyllands­Posten.

Dania stanie się częścią zagrożenia dla Rosji. Sytuacja nie będzie już taka spokojna i ucierpią na tym stosunki z Rosją. Decyzja zależy oczywiście od was. Chcę tylko przypomnieć, iż stracicie na tym zarówno pieniądze, jak i bezpieczeństwo. Jednocześnie Rosja dysponuje pociskami, które z pewnością będą mogły się przedostać przez przyszły światowy system ochrony antyrakietowej.


Złość ministra ds. zagranicznych

Ostrzeżenie wywołało zdziwienie i złość wśród duńskich polityków. Jeżeli wypowiedział się on rzeczywiście w ten sposób, jest to oczywiście nie do zaakceptowania. Rosja doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż system obrony przeciwrakietowej NATO ma charakter defensywny i nie jest on skierowany przeciwko Rosji. Nie zgadzamy się z Rosją w przypadku wielu ważnych kwestii, lecz istotne jest, by atmosfera między nami nie uległa pogorszeniu,
wypowiedział się minister ds. zagranicznych Martin Lidegaard (z partii Radikale Venstre) dla dziennika Jyllands­Posten.

Strona główna Wiadomości Dania Rosyjski ambasador grozi Danii bronią atomową!

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.