fbpx

Riksbank: „COVID-19 gwałtownie spowolni aktywność w szwedzkiej gospodarce”

Szwedzki Bank Narodowy (Riksbank) poinformował 28 kwietnia, że główna stopa procentowa pozostaje obecnie bez zmian. Nie wykluczył  przy tym obniżenia stopy poniżej zera w ciągu nadchodzących miesięcy.

„W tym momencie wykluczamy próbę zwiększenia pobytu, obniżając przy tym stopę repo”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu Riksbanku. „Istnieje jednak możliwość obniżenia stopy procentowej w późniejszym terminie, jeśli uznamy, że jest to skuteczny środek stymulujący popyt, który wspomoże rozwój inflacji w fazie ożywienia gospodarczego.”

Z oświadczenia wynika też, że zarząd banku do końca września emitował będzie listy zastawne, zakupione od rządu. Wynika to z podjętej 16 marca decyzji o  zakupie papierów wartościowych, mających łączną wartość 300 mld koron.

Obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa są w Szwecji dużo łagodniejsze niż w większości Europy. Nie oznacza to jednak, że kraj nie boryka się z problemami finansowymi. Specjaliści wierzą, że szwedzka gospodarka zostanie silnie dotknięta kryzysem – zakładają to nawet scenariusze rządowe. Według Riksbanku obecnie ciężko byłoby nakreślić, jak głębokie będzie spowolnienie gospodarcze.

„Restrykcje i obostrzenia, wymuszone pandemią COVID-19, przyczynią się do gwałtownego spowolnienia aktywności w światowej gospodarce. Piętno odciśnie się także na szwedzkiej ekonomii. Wiele firm będzie cierpiało z powodu epidemii, wielu ludzi utraci pracę”, prognozują ekonomiści z Banku Narodowego.

Riksbank spekuluje, że stopa bezrobocia sięgnie nawet 10,1 proc. w 2020 roku oraz 10,4 proc. w 2021. PKB może w tym roku spaść o –9,7 procent, by w 2021 zanotować skok na poziomie 1,7 proc.

To prognozy najbardziej dramatyczne. Te „lepsze” mówią o bezrobociu na poziomie 8,8–9,0 proc. oraz spadku PKB wynoszącym –6,9 proc. w 2020 roku.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Riksbank: „COVID-19 gwałtownie spowolni aktywność w szwedzkiej gospodarce”

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.