fbpx

Raport – koronawirus w Szwecji

Rząd Szwecji otrzyma dodatkowe uprawnienia do podejmowania szybkich decyzji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nowy projekt ustawy umożliwi rządowi podejmowanie działań – takich jak zamykanie szkół, centrów handlowych czy restauracji – bez wcześniejszej zgody parlamentu.

Ustawa ma obowiązywać od 18 kwietnia do 30 czerwca i będzie miała zastosowanie tylko do środków związanych z kryzysem koronawirusowym.

„Obecnie doświadczamy historycznie trudnej sytuacji i potrzebujemy okazji do podjęcia trudnych decyzji, jeśli to konieczne” – powiedziała minister zdrowia Lena Hallengren. “Nawet jeśli parlament działa szybko, może to oznaczać, że tracimy dni. Nie jesteśmy gotowi podjąć tego ryzyka.”

Hallengren dodała, że rząd nie ma obecnie konkretnych planów dotyczących środków, które podjąłby zgodnie z nowym prawem.

„Szwecja i świat znajdują się w poważnej sytuacji z powodu koronawirusa” – powiedziała w oświadczeniu minister zdrowia Lena Hallengren.

“Widzimy potrzebę szybkiego działania, jeżeli sytuacja tego wymaga, to ostatecznie chodzi o ochronę życia ludzkiego”.

Projekt ustawy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament, zanim wejdzie w życie.

W Szwecji 591 osób zmarło z powodu koronawirusa. Jest to wzrost o 114 w porównaniu z 477 potwierdzonymi zgonami dzień wcześniej, ale istnieje opóźnienie w sposobie przekazywania danych statystycznych przez regionalne organy ds. zdrowia, a zatem wzrost ten nie odpowiada liczbie zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin.

“Średnio około 40 zgonów na dobę”, powiedział Anders Tegnell dziennikarzom podczas codziennej konferencji prasowej.

Dodał również, że Szwecja odnotowała nieznaczny spadek liczby nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich kilku dni, ale zaznaczył, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy liczba osiągnęła najwyższy poziom.

Norweski dziennik Verdens Gang poinformował, że liczba zakażonych i zmarłych osób jest znacząco wyższa, niż ta podawana przez szwedzkie władze. “Dla przykładu 25 marca szwedzkie ministerstwo zdrowia podało, że tego dnia odnotowało 42 zgony z powodu koronawirusa, a później okazało się, że rzeczywista liczba zgonów to 97. Następnego dnia poinformowano, że w Szwecji zmarło 66 osób, a w rzeczywistości było ich 124. Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell nie ukrywa, że przedstawione liczby są zbyt niskie”

Finlandia uszczelni swoją granicę ze Szwecją i Norwegią w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, umożliwiając jedynie niezbędny ruch dojazdowy, przy czym prawie wszyscy przybywający do Finlandii mają obowiązek poddania się kwarantannie przez 14 dni. Nowe przepisy nie mają wpływu na fińskich pracowników opieki zdrowotnej mieszkających w Finlandii i pracujących w Szwecji.


Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 7693

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych we wtorek, to Region Sztokholm (136), Östergötland (38) Västra Götaland (69) Västmanland (44). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 487 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 114 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożenia życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urząd Zdrowia Publicznego.
Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Raport - koronawirus w Szwecji

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.