Szwedzki wniosek o członkostwo w NATO nie ma w obecnych okolicznościach znaczenia – oświadczyła na konferencji prasowej premier Magdalena Andersson.
“Jeśli w tej sytuacji Szwecja zdecydowałaby się złożyć wniosek do NATO, jeszcze bardziej zdestabilizowałoby to sytuację w Europie” – powiedziała Premier Andersson.
Andersson odmówiła komentarza na temat informacji podanych przez fińską gazetę Iltalehti, według której obecnie niezaangażowane Szwecja i Finlandii dąży do uzyskania statusu “głównego sojusznika spoza NATO” w ramach bloku.
Premier podkreśliła, że Szwecja ma “głęboko zintegrowaną” współpracę obronną ze swoim wschodnim sąsiadem – Finlandią. Jednocześnie Andersson odmówiła odpowiedzi na pytanie, jak zmieniłby się pogląd szwedzkiego rządu na NATO, gdyby Finlandia przystąpiła do sojuszu obronnego. Dyskusja na ten temat rozgorzała w parlamencie po tym, jak w ciągu niespełna dwóch tygodni pojawiły się dwie inicjatywy obywatelskie.
Obie osiągnęły wymaganą liczbę podpisów w mniej niż tydzień, pod pretekstem formalnego braku gwarancji bezpieczeństwa ze strony Finlandii. W przeciwieństwie do poprzedniej inicjatywy, ostatnie przedsięwzięcie nie jest inicjatywą ustawodawczą, lecz zwykłym wymogiem.
“W Finlandii toczy się dyskusja, wszyscy o tym wiemy i bardzo uważnie śledzimy jej przebieg. Dlatego też mamy bardzo bliskie kontakty z Finlandią” – powiedziała Andersson, cytowana przez SVT.
W badaniu przeprowadzonym pod koniec lutego przez firmę sondażową Novus, Szwedzi po raz pierwszy opowiedzieli się za członkostwem w NATO. 41 procent Szwedów opowiedziało się za przystąpieniem do bloku, 35 procent było przeciw, a 24 procent było niezdecydowanych.
Jednocześnie premier Andersson potępiła działania Rosji wobec Ukrainy, jako “brutalne, masowe i nielegalne działania wojenne” i podkreśliła, że dostawy sprzętu wojskowego ze Szwecji na Ukrainę zostały dostarczone. Podkreśliła również, że jej rząd bada dalsze możliwości wsparcia Ukrainy, m.in. w celu wzmocnienia jej odporności na cyberataki.
Decyzja Szwecji o udzieleniu Ukrainie pomocy w postaci amunicji była również historyczna, gdyż Szwecja zgodziła się wysłać broń do strefy konfliktu po raz pierwszy od 1939 roku.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników