fbpx

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu „napięć w Europie” skandynawski kraj chce zapewnić swoim obywatelom jak najlepszą ochronę.

„Atak zbrojny na Szwecję nie jest czymś, co możemy absolutnie wykluczyć”, powiedział na zebraniu Peter Hultqvist, minister obrony i przedstawiciel Socjaldemokratów.

W latach 2021–2025 budżet Szwecji zasili dodatkowe 27 mld koron (ok. 11,6 mld PLN). W oświadczeniu rządu napisano, że potrzeba wzmocnionej obrony państwowej wynika z rosnących „napięć” europejskich. Jako najważniejszy przykład podano natarcie Rosji na Gruzję oraz Ukrainę.

Budżet na wojskowość został zwiększony już wcześniej, w latach 2014–2020. Łączny wzrost między 2014 a ’25 rokiem sięgnie więc 85 procent.

„To największy procentowy wzrost wydatków wojskowych od lat pięćdziesiątych” – zaznacza Hultqvist. 27 mld koron zostanie przeznaczonych na wszystkie odmiany sił zbrojnych. Szacuje się, że liczba zatrudnionych żołnierzy wzrośnie z 60 tys. do 90 tys.

Po zakończeniu zimnej wojny Szwecja ograniczyła wydatki wojskowe. Po nielegalnym nabyciu przez Federację Rosyjską terytorium Ukrainy (Autonomicznej Republiki Krymu), co miało miejsce w 2014 roku, rząd szwedzki postanowił włożyć dodatkowe środki budżetowe w swoją wojskowość.

W 2017 r. przywrócono obowiązek służby wojskowej. W styczniu 2018 ponownie otworzono garnizon na Gotlandii, w obawie przed działaniami Rosjan.

Według Hultqvista odbudowa wojska szwedzkiego będzie żmudnym procesem. Według ministra uprzednie „rozbrojenie wojska w Szwecji zaszło za daleko”, dopuszczono się wielu błędów wykonawczych.

Strona główna Wiadomości Szwecja Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...