fbpx

Prawicowi politycy żądają „zniesienia” tęczowej flagi.

W rodzinnej miejscowości Jimmiego Åkessona – lidera Szwedzkich Demokratów i deputowanego do Riksdagu – orzeczono, że flaga o tęczowych barwach nie powinna powiewać za oknami urzędu miasta. Jej usunięcie przegłosowali radni Sölvesborg.

W czwartek wieczorem pracownicy rady miasta spotkali się na głosowaniu w sprawie… tęczowej flagi, stanowiącej symbol dumy gejowskiej. W nietypowym zgromadzeniu udział wzięli członkowie Szwedzkich i Chrześcijańskich Demokratów, Moderaci, a także lokalna partia polityczna SoL.

„Ważna jest dla nas tradycja i wiem, że nasze zdanie podziela wiele osób starszych”, zapewnia Louise Erixon – reprezentantka SD oraz narzeczona Åkessona.

Szwedzcy Demokraci to partia o antyimigracyjnej polityce, ceniąca sobie wartości konserwatywne i skrajnie prawicowe.

Nicolas Westrup, lider grupy, twierdzi, że wielokolorowa flaga to „symbol ideologiczny” i nie powinna wisieć na murach urzędu miasta:

„Taka flaga nie powinna wystawać z masztu. Od samego początku był to symbol o charakterze politycznym, odwołujący się do dumy środowisk LGBT. Czy przy wejściu do budynku powinniśmy zawiesić też inne chorągwie?”

„Zniesienia tęczy” chcą też członkowie SD z sąsiedniego miasta Ronneby.

„Problemy” Szwedzkich Demokratów zaniepokoiły organizację pro-LGBT, działającą w Karlskronie. Przedstawiciele stowarzyszenia już teraz planują odzew: w przyszłym roku chcą zorganizować marsz równości i tolerancji, który przejdzie ulicami Sölvesborg.

Byłaby to pierwsza tego typu demonstracja w rodzinnym mieście Åkessona.

Działania SD wzbudziły też niesmak u Filippy Reinfeldt – członkini Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, rzeczniki ds. związanych z LGBT.

„To czyn zupełnie niestosowny, jako członkowie Umiarkowanej Partii Koalicyjnej chcemy się od niego odciąć. Flaga o tęczowych barwach jest symbolem wolności, ma przypominać, że każdy zasługuje na miłość, każdy może być sobą”, powiedziała Reinfeldt, odnosząc się do „zniesienia” flagi przez SD.

Sophia Ahlin, członkini Moderatów i aktywistka społeczna z Blekinge, chce podjąć protest w sprawie usunięcia flagi z masztu. Zapewnia, że jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana na szczeblu rejonowym, przekieruje ją do sądu krajowego.

„Ta decyzja stoi w absolutnej sprzeczności z tym, w co wierzą Moderaci. Mamy zupełnie inne poglądy, jeśli chodzi o równość i prawa człowieka. Działania Szwedzkich Demokratów nie mają wymiaru politycznego. Dążą do stłumienia dumy gejowskiej”, oburza się Ahlin.

„Wśród Szwedzkich Demokratów znajdują się osoby o wąskich horyzontach, bojące się różnorodności, chcące jej zakazać.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Prawicowi politycy żądają „zniesienia” tęczowej flagi.

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.