Trzy pory roku jednego dnia w Szwecji

W Szwecji obecnie panują w tym samym czasie trzy pory roku, w zależności od miejsca pobytu możesz doświadczyć lata, jesieni lub zimy.

Na większości terytorium Szwecji, łącznie ze Sztokholmem panuje jesień jednak w niektórych częściach kraju panuje zupełnie inna pogoda.

W południowej Skanii i na wyspach Ölandii oraz Gotlandii na południowo-wschodnim wybrzeżu mieszkańcy ciągle cieszą się letnimi temperaturami.

Natomiast w górzystych regionach zachodniej Szwecji panuje już zima.
Cześć centralno-zachodnich obszarów Härjedalen i Dalarna doświadczyła już temperatur poniżej zera.

Tak było tam w niedzielę i poniedziałek a to w Szwecji oznacza już zimową pogodę. Jednak, żeby zima została oficjalnie ogłoszona średnia temperatura musi utrzymywać się poniżej zera przez 5 kolejnych dni, a to jeszcze nie nastąpiło.

Taka pogodowa różnorodność nie jest czymś niespotykanym w Szwecji. W początkach października zeszłego roku było podobnie.

Meteorolodzy definiują w Szwecji jesień jako okres, kiedy średnia temperatura dobowa pozostaje przez 5 kolejnych dni i nocy w przedziale od 0 do 10 stopni.

Jeśli jednak średnia jest ciągle powyżej 10 stopni to oznacza, że ciągle mamy lato, pomimo tego, że może być całkiem zimno. Jeśli średnia temperatura spadnie poniżej zera to będzie to oznaczać nadejście zimy. To oznacza, że niektóre regiony południowej Szwecji nigdy tak właściwie nie mają zimy.

Obecnie w większości kraju panują jesienne temperatury. A w większości obszarów Svealand oraz w całym Norrland odnotowano je przez kolejne 5 dni, więc oficjalnie panuje tam jesień.

Strona główna Wiadomości Szwecja Trzy pory roku jednego dnia w Szwecji

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...