W Szwecji zastrzelono radioaktywnego dzika – 31 lat po awarii w Czarnobylu

W centralnej Szwecji został zastrzelony dzik, który miał 10-krotnie przekroczoną normą promieniowania.

Tak wysoka radioaktywność u dziko żyjącego zwierzęcia jest efektem opadu radioaktywnego jaki nastąpił po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu, jaka miała miejsce 31 lat temu.

Po wybuchu pary w reaktorze w ZSRR (obecnie Ukraina) większość Szwecji znalazła się w zasięgu toksycznej chmury zawierające jod i cez-137. Kiedy spadł deszcz, największe skażenie radioaktywne dotknęło obszarów w okolicy Gävle w centralno-wschodniej części kraju.

Poziom radioaktywności wśród dzikich zwierząt takich jak łosie i renifery systematycznie spada. Jednak dziki przeniosły się na północ, na najbardziej skażone tereny i powoduje to, że ich poziom radioaktywności wzrasta.

Dzik zastrzelony w sierpniu wykazywał poziom radioaktywności 13,000 bekereli na kilogram (Bq/kg), podczas gdy limit ustalony przez Szwedzką Agencję Żywności (Livsmedelsverket) zapewniający bezpieczną konsumpcję to 1,500 Bq/kg.       

Kolejny dzik zastrzelony już jakiś czas temu, ale trzymany do tej pory w chłodni wykazał radioaktywność na poziomie 16,000 Bq/kg, czyli 10 razy większą niż dopuszczalny limit. Zwierzę zostało zabite w Tärnsjö, które jest położone pomiędzy Uppsalą a Gävle.

„To najwyższy poziom radioaktywności jaki kiedykolwiek zmierzyliśmy,” powiedział Ulf Frykman, wykonujący pomiary poziomu radiacji mięsa.

Frykman powiedział, że jego zespół przebadał około 30 próbek mięsa w tym roku i tylko 5 lub 6 z nich mieściło się w limicie.

Same zwierzęta rzadko cierpią z powodu takiego poziomu radioaktywności ze względu na swój krótki czas życia. Jednak ludzie jedzący mięso z wysokim poziomem radiacji są narażeni na większe, chociaż ciągle małe, prawdopodobieństwo zachorowania na raka.   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...