fbpx

Porady dla chcących kupić mieszkanie w Szwecji

Jak dokładnie wygląda otrzymywanie kredytu w Szwecji?

Wszystkie banki przeprowadzają ocenę zdolności kredytowej osób chcących taki kredyt otrzymać, gdzie oceniane są jej dochody, zdolność do spłacania rat, ryzyko niewypłacalności oraz sam przedmiot, którego kredyt ma dotyczyć.Warunki mogą się znacząco różnić w zależności od banku, dlatego warto sprawdzić kilka ofert i dobrać taką jaka będzie nam najbardziej pasowała. Niektóre banki oferują zmienne w czasie oprocentowanie, inne wymagają założenia funduszu oszczędnościowego lub innych często kosztownych dodatkowych usług. Dlatego zawsze należy policzyć całkowity koszt kredytu ze wszystkimi opłatami. Większość informacji potrzebnych do takich porównań można znaleźć na stronach banków lub w specjalnych serwisach porównujących kredyty.

Warunki

Czy są jakieś specjalne warunki dotyczące osób z zagranicy? Czy historia finansowa w Szwecji jest bardzo ważna, czy lepszy jest etat czy samozatrudnienie?

Różne banki stosują tutaj różne zasady. Większość z nich wymaga posiadania stałych dochodów, jednak w przypadku mniej tradycyjnych zawodów mogą to być zasady dostosowane do konkretnego przypadku.Jeśli samemu prowadzisz działalność gospodarczą, będziesz musiał wykazać, że ona działa i jesteś w stanie zarobić na swoją pensję gwarantującą stały dochód. Zdolność kredytowa może być także ustalona w oparciu o pieniądze zarabiane w innym kraju, ale tu każdy bank będzie miał swoje własne zasady i wymagania.

Czas

Kiedy już obejrzysz mieszkanie w Szwecji, jak szybko musisz działać, jeśli ci się ono spodobało i chcesz ją nabyć?

W ostatnim czasie długość negocjacji – czyli okres od wystawienia oferty do sprzedaży wydłużył się.  Generalnie należy pamiętać, że w dużych miastach jest on zazwyczaj krótszy niż na prowincji.Może to być kilka tygodni, ale może także to trwać zaledwie kilka dni. Często jest to rodzaj otwartej licytacji, gdzie wiemy, ile zaproponowali inni. Więc jeśli jesteś naprawdę zainteresowany kupnem mieszkania to powinieneś złożyć ofertę i na bieżąco kontrolować przebieg licytacji.

Wspólnota

Jak ważna jest bostadsrättsförening – lokalna wspólnota, do której musisz zostać przyjęty?

Członkowie takiej wspólnoty solidarnie ponoszą odpowiedzialność za finanse tej organizacji, dlatego lepiej upewnić się przed przystąpienie jak to wygląda w naszym konkretnym przypadku. Najlepszym sposobem na poznanie stanu finansowego wspólnoty jest przejrzenie jej corocznego raportu, który jest publicznie dostępny oraz zadanie pytań przedstawicielom jej zarządu.Dobrze jest także sprawdzić, czy nie są planowane jakieś większe remonty, wymiana rur i tym podobne sprawy, których można nie dostrzec przy oglądaniu mieszkania.

Opłaty

Czy to ważne, aby sprawdzić, czy wspólnota jest właścicielem czy dzierżawcą terenu?

To czy wspólnota jest właścicielem terenu czy nie może wpływać na wysokość comiesięcznej opłaty na rzecz tej wspólnoty. Kilka lat temu w Sztokholmie podniesiono duży krzyk, gdy miasto postanowiło podnieść opłaty za wynajmowaną wspólnotom ziemię.Dobrze jest więc sprawdzić jak ta sytuacja wygląda w przypadku konkretnej wspólnoty, jak dużo płaci ona za ziemię i na ile lat ma podpisaną umowę.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Porady dla chcących kupić mieszkanie w Szwecji

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...