Ystad
Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak i brytyjskiej wersji serialu. Turyści mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem i podążać po kamiennych uliczkach miasta śladami twardego policjanta.
Jeśli bardziej niż fikcyjne przestępstwa interesuje cię historia, znajdziesz w tym położonym na południowym końcu Szwecji, założonym w XI wieku mieście wiele fascynujących miejsc. Między innymi najlepiej zachowany w Szwecji klasztor franciszkański Gråbrödraklostret.
Jak dojechać: Bezpośrednio pociągiem z Stockholm Södra (podróż 5:35 godziny cena od 570 koron).Bez przesiadki z Malmö (podróż około 50 minut cena 93 koron) Z jedną przesiadką z Göteborg (podróż 3:17 godziny cena od 340 koron)
Sigtuna
Sigtuna uważana jest za najstarsze istniejące szwedzkie miasto.
Została założona w 980 roku przez szwedzkiego króla Eryka Zwycięskiego. Średniowieczne centrum miasta to wąskie, kręte uliczki z małymi drewnianymi domami oraz sklepami z rękodziełem.
Wielu z mieszkańców pracuje w Sztokholmie i codziennie dojeżdżają poprzez pobliską stację kolejowa Märsta, więc bardzo łatwo można się tam wybrać ze stolicy.
Warto odwiedzić muzeum miejskie oraz ruiny trzech kamiennych kościołów, wzniesionych w średniowieczu przez bogatego miejskiego kupca.
Jak dojechać: Autobusem ze sztokholmskiego lotniska Arlanda, podróż trwa niecałe pół godziny albo pociągiem z centrum Sztokholmu do stacji Märsta a następnie autobusem miejskim.
Gammelstad
Miasto położone jest na zachód od Luleå na dalekiej północy Szwecji. Przyjazd tutaj to spora wyprawa, ale warto.
Najstarsza część miasta ‘Gammelstads kyrkstad‘ – miasto kościelne – jest podobne do starych miast kościelnych w Szkocji. Składa się ona z około 400 domków, w których nocują przybysze odwiedzający XV wieczny kościół.
Ten zespół budynków został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest najlepiej zachowaną taką wioską z wielu, które kiedyś były rozpowszechnione w północnej Szwecji, ze względu na duże odległości między miastami.
Znany szwedzki botanik Karol Linneusz podczas swojej wizyty w 1732 roku w tymi miejscu napisał „pomimo tego, że lato jest tutaj krótsze niż we wszystkich innych częściach świata, twierdzę jednak, że jest najprzyjemniejsze.”
Jak dojechać: Do Luleå najszybciej jest się dostać samolotem, ale pociągi również dojeżdżają.
Trosa
Trosa jest małym miasteczkiem z zaledwie 5,000 mieszkańców, jednak jest cudownie położone na wschodnim wybrzeżu Szwecji.
Dzięki wielu modnym jak i tradycyjnym sklepom w centrum jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Ponieważ jest dość wygodnie położone zaledwie o godzinę drogi na południe od Sztokholmu, można tam spotkać wielu szwedzkich celebrytów.
Swoje domy mają tu między innymi Benny Andersson z Abby, Mikael Persbrandt (‘Beorn’ z filmu Hobbit) a także szwedzka rodzina królewska ma tutaj swoją posiadłość.
Ciekawy fakt: Trosa oznacza po szwedzku ‘damskie majtki.’ Nie opowiadajcie tam żartów na ten temat, lokalni mieszkańcy znają je wszystkie.
Jak dojechać: Autobusem z lotniska Skavsta w Nyköping lub pociągiem i autobusem ze Sztokholmu.
Marstrand
Marstrand z małej, ale bogatej wioski rybackiej w XVI wieku stało się pięknym nadmorskim kurortem dla bogaczy zaledwie 100 lat później.
To położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji miasteczko co roku przyjmowało tłumy turystów. Dzisiaj w lecie także wielu odwiedzających podziwia tutaj piękne domy, popija kawę w przytulnych kawiarniach i startuje w corocznych regatach.
Panorama miasta jest zdominowana przez potężną kamienną twierdzę Carlsten położoną na szczycie wzgórza. Jeśli przegapiłeś celebrytów w czasie pobytu w Trosa, rozglądaj się tutaj za członkami szwedzkiej rodziny królewskiej.
Jak dojechać: Statkiem lub autobusem z lotniska w Göteborgu.
Mölle
Mölle na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji dało początek sławnemu (niektórzy by powiedzieli niesławnemu) zjawisku ‘szwedzkiego grzechu,’ który wpłynął na stereotypowe postrzeganie liberalnych Szwedów przez obcokrajowców.
Dzisiaj mieszane, wspólne łaźnie nie wywołują takich kontrowersji, ale kiedyś było to bardzo szokujące. Goście tych przybytków przybywali z całej Europy (przed I wojną światową kursował regularny pociąg z Berlina do Mölle).
Ci, którzy mają nadzieję, że skandaliczna reputacja przetrwała do dzisiaj będą jednak zawiedzeni. Jednak odwiedzający na pewno będą zadowoleni z pięknych widoków nad zatoką, mnóstwa miłych kawiarenek oraz fascynującej architektury. Okoliczne skaliste wzgórza są także wspaniałym miejscem do pieszych wycieczek.
Jak dojechać: Jeśli podróżujesz z zagranicy, wynajmij samochód na lotnisku w Göteborgu lub w Kopenhadze i przyjedź tutaj. Jeśli jesteś już w Szwecji najlepiej przyjechać pociągiem i autobusem poprzez Helsingborg.