poniedziałek, 24 lutego, 2020

Poniżał córkę i bił ją szpikulcem do kebaba. Sąd skazał go na 8 lat więzienia

Warto przeczytać

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Szwecja: liczba włamań do domów spadła o 36 procent

W ciągu mniej niż pięciu lat w Szwecji liczba włamań do domów spadła o 36 procent. Policja przeanalizowała przypadki wtargnięć na nie...

Gmina Ronneby: większość przedszkolaków nie uznaje języka szwedzkiego za ojczysty

Gmina Ronneby na południu Szwecji. Lokalne władze odkryły, że w sześciu z dziewięciu tutejszych przedszkoli większość dzieci nie uznaje języka szwedzkiego za...

Szwecja mniej popularna wśród Polaków

Według najnowszych badań Centralnego Urzędu Statystycznego (SCB). Szwecję opuszcza coraz więcej polskich obywateli. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwedzki sąd skazał irackiego azylanta na osiem lat pozbawienia wolności po tym, jak dopuścił się zbrodni „honorowej”. Mężczyzna pobił swoją córkę metalowym szpikulcem do kebaba, a żonę trzymał w zamknięciu by nie mogła pomóc dziecku. Zmuszał potem dziewczynę do noszenia tradycyjnie islamskich strojów.

Skazany przybył do Szwecji niemal piętnaście lat temu w 2006 roku. Szukał tu z rodziną nowego życia. Często przebywał w lokalnym meczecie w mieście Hässleholm i wiadomo, że był gorliwie praktykującym muzułmaninem.

Sąd uznał, że Irakijczyk winny jest znęcania się nad córką i przymuszania jej do robienia czegoś wbrew woli. Stosował też groźby słowne. Na jaw wyszło, że azylant dopuszczał się tych przestępstw od stycznia 2015 do września 2019 roku.

Śledczy zostali poinformowani o zachowaniu ojca w 2019 roku. Służby społeczne miasta Hässleholm zainteresowały się wówczas stanem dwojga z siedmiu dzieci irackiej rodziny. Mężczyzna miał grozić córce śmiercią i traktował ją pogardliwie. Powiedział, że jeśli ta nie będzie nosiła hidżabu, będzie ją nazywał „dziwką”.

W wyniku śledztwa stwierdzono, że doszło do tzw. zbrodni honorowej. Prokurator Malin Paulsson w wywiadzie dla SVT przytoczyła na sali rozpraw, że ojciec zastraszał swoje córki, wielokrotnie powtarzał im, że przynoszą „wstyd” rodzinie.

Okrucieństwo nie ominęło też matki dziewcząt. Kobieta była przetrzymywana w domu przez co najmniej dziesięć lat. Mąż nie pozwalał jej nigdzie wychodzić. Mogła jedynie wyrzucać śmieci – innego kontaktu ze światem zewnętrznym praktycznie nie miała.

Najstarsza z córek musiała udawać, że jest niepełnosprawna: ojciec korzystał w ten sposób z dofinansowania oferowanego przez pomoc społeczną. Co ciekawe odmawiał dziewczynie kontaktu z lekarzem – nie chciał żeby na jaw wyszły rodzinne tajemnice.

Skazany często bił swoje córki i żonę, na przykład przy użyciu szpikulca do kebaba. Jedno pobicie było tak brutalne, że żona doznała poronienia.

Raport z 2017 roku ujawnił, że w Szwecji żyje ok. 240 tys. młodych ludzi, którzy cierpią z powodu tzw. kultury honoru. W 2015 r. media nagłośniły jedną z najbardziej drastycznych zbrodni honorowych. Mężczyzna zabił swoją żonę, dźgając ją 66 razy, a także odcinając jej nos i górną wargę.

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...

Sześć osób pod tym samym adresem pożyczyło miliony i zniknęło

Dzięki informacjom o fałszywych dochodach na temat dochodu sięgającemu miliona koron 31-letnia kobieta w Uppsali zdołała uzyskać kredyty i pożyczki w wysokości...

Kilka osób uciekło z aresztu w Märsta

Siedem osób uciekło z aresztu Urzędu Migracyjnego w Märsta na północ od Sztokholmu. Później znaleziono jedną osobę, ale policja nadal szuka pozostałych...
%d bloggers like this: