Podsumowanie noworocznej nocy w Szwecji

Noworoczna noc była niezwykle hałaśliwa w wielu częściach Szwecji, pomimo pandemii koronawirusa i wielu zaleceń, a policja informowała o wielu nieostrożnych użyć fajerwerków, próbach zabójstw i dużych zgromadzeń.

W Sztokholmie policja musiała zajmować się kilkoma przypadkami, w których młodzi ludzie ryzykownie wystrzeliwali rakiety w Liljeholmen i Sollentuna, gdzie gangi młodzieżowe również rzucały petardami do radiowozów.

Jens Mårtensson, oficer dyżurny w sztokholmskiej policji poinformował, że policja odnotowała bardzo dużą liczbę alarmów o nieodpowiednim wystrzeliwaniu rakiet, większość dotyczyła miejsc na przedmieściach Sztokholmu dokonywanych przez młodych ludzi. “Strzelali do siebie nawzajem, do samochodów i radiowozów.”

Osoba znaleziona w wodzie w centrum Sztokholmu

Mężczyzna został zabrany do szpitala helikopterem karetki po tym, jak został znaleziony w wodzie w centrum Sztokholmu w noworoczną noc.

– To był człowiek, który wpadł do wody w Skeppsbron. Został zabrany helikopterem pogotowia do szpitala. Nic więcej nie wiem – poinformowała Eva Nilsson, rzecznik prasowy sztokholmskiej policji.

Usiłowanie zabójstwa

W Skåne rzecznik policji Evelina Olsson poinformowała, że w regionie było wiele problemów związanych z obchodami Nowego Roku.

W gminie Klippan policja została poinformowana o poważnych zamieszkach, w których podobno uczestniczyło około 20 osób. Jeden mężczyzna po dwudziestce trafiła do szpitala w związku z kłótnią. “Mężczyzna ma rany kłute i cięte”, poinformowała Evelina Olsson.

Incydent został sklasyfikowany jako usiłowanie zabójstwa, a dwie osoby zostały aresztowane. Na przesłuchanie wezwano kolejne cztery osoby. Stan mężczyzny jest poważny, ale nie zagraża życiu.

W Malmö rakiety odpalane były na Möllevångstorget.

Duże tłumy w Göteborgu

– Mieliśmy dużo do zrobienia między północą a pierwszą w nocy. Było dużo o fajerwerkach i pożarach oraz trochę innych kłopotach, poinformował Morten Gunneng, policyjny oficer dyżurny w Västra Götaland.

Policja zgłosiła również atak z użyciem noża w Mölndal, gdy mężczyzna został dźgnięty nożem w plecy. Ofiara została zabrana karetką do szpitala Sahlgrenska, policja wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie niezwykle poważnego napadu. Żadna osoba nie została aresztowana.

W kilku miejscach w Göteborgu pomimo ograniczeń tłumy gromadziły się, aby zobaczyć fajerwerki.

– Oszacowano, że w Masthuggskyrkan było 500 osób, na Götaplatsen mogło zgromadzić się ponad 3000 osób. Powiedział Morten Gunneng w wywiadzie dla SVT.

Ostrzelany Kościół

W okolicy kościoła w Linderöd niedaleko Kristianstad w nocy oddano kilka strzałów z broni myśliwskiej. Policja ocenia, że ​​strzały stanowiły zagrożenie dla osób znajdujących się w ich kierunku, nikt nie został ranny. Jednak kościół został uszkodzony przez strzały.

– Świadkowie stwierdzili, że było to kilka strzałów, obecnie nie mamy dokładnych informacji o liczbie strzałów – poinformowała rzeczniczka policji Sara Andersson w rozmowie z SVT.

Atak na policjantów

Policja w Dalarna poinformowała o wielu niepokojących incydentach.
– To była wyjątkowo niechlujna i nieporządna noc w całym regionie, powiedział Lars Hedelin, rzecznik policji w regionie Bergslagen.

W Avesta 40-50 młodych mężczyzn strzelało fajerwerkami w policję, kopało i rozbijało radiowozy.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...