fbpx

Projekt „zielonych” dróg, czyli jak osiągnąć niskoemisyjną mobilność w Szwecji

Skanska bierze udział w specjalnym projekcie budowlanym o nazwie „Mistra Carbon Exit”, za sprawą którego w Szwecji mają powstać tzw. „zielone” drogi, na których emisja CO2 będzie minimalna.

Na pierwszy ogień wybrano 8-kilometrowy odcinek drogi między Lidköping i Källby. Budowa tej trasy będzie miała charakter eksperymentalny i od jej ewentualnego sukcesu ma zależeć, czy w przyszłości powstają kolejne „zielone” drogi. Projekt powstał z inicjatywy Szwedzkiej Administracji Transportowej (Trafikverket). W jego realizacji wezmą udział eksperci z Uniwersytetu w Göteborgu oraz Politechniki Chalmers.

Szwedzka odpowiedź na ciężarówki Tesli

Celem projektu jest znaczące zmniejszenie emisji CO2 z budowy dróg do 2045 roku. Ida Karlsson, doktorantka z Chalmers, zdradziła, że w prace nad wypracowaniem niskoemisyjnej mobilności zaangażowani są też specjaliści ze Skanska Sverige AB. Ostatnie badania wykazały, że wykorzystując obecną technologię, emisję CO2 na drogach można zmniejszyć o połowę w najbliższych latach i niemal całkowicie wyeliminować do 2045.

Projekt „Mistra Carbon Exit” koncentruje się na rozwiązaniach transformacyjnych, które będą wymagały jednak wyrzeczeń czasowych i potężnych nakładów budżetowych. Obejmą one produkcję stali, cementu, betonu i asfaltu bez emisji dwutlenku węgla, a także specjalnych pojazdów elektrycznych.

Szwecja: autonomiczna ciężarówka wjechała na drogi publiczne.

Według Karlsson w opracowaniu rozwiązań sprzyjających zmniejszeniu emisji CO2 mogą pomóc:  optymalizacja transportu, recykling asfaltu czy materiałów wykopowych, wydajność materiałowa oraz wymiana klinkieru cementowego jako spoiwa w betonie.

„Logistyka transportu może być w Szwecji dużo lepsza”, zapewnia Karlsson. Jest ona współautorką pracy naukowej „Zerowa emisja dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw w budownictwie”.

Strona główna Wiadomości Szwecja Projekt „zielonych” dróg, czyli jak osiągnąć niskoemisyjną mobilność w Szwecji

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Rekordowe zimne lato w Szwecji. -3,3 stopnia w lipcu

W sobotę w większości miejsc w Szwecji było mniej niż 20 stopni Celsjusza. W kilku miejscach, takich jak Harstena oraz północnej Ölands, odnotowano temperaturę powyżej 20...