Projekt „zielonych” dróg, czyli jak osiągnąć niskoemisyjną mobilność w Szwecji

Skanska bierze udział w specjalnym projekcie budowlanym o nazwie „Mistra Carbon Exit”, za sprawą którego w Szwecji mają powstać tzw. „zielone” drogi, na których emisja CO2 będzie minimalna.

Na pierwszy ogień wybrano 8-kilometrowy odcinek drogi między Lidköping i Källby. Budowa tej trasy będzie miała charakter eksperymentalny i od jej ewentualnego sukcesu ma zależeć, czy w przyszłości powstają kolejne „zielone” drogi. Projekt powstał z inicjatywy Szwedzkiej Administracji Transportowej (Trafikverket). W jego realizacji wezmą udział eksperci z Uniwersytetu w Göteborgu oraz Politechniki Chalmers.

Szwedzka odpowiedź na ciężarówki Tesli

Celem projektu jest znaczące zmniejszenie emisji CO2 z budowy dróg do 2045 roku. Ida Karlsson, doktorantka z Chalmers, zdradziła, że w prace nad wypracowaniem niskoemisyjnej mobilności zaangażowani są też specjaliści ze Skanska Sverige AB. Ostatnie badania wykazały, że wykorzystując obecną technologię, emisję CO2 na drogach można zmniejszyć o połowę w najbliższych latach i niemal całkowicie wyeliminować do 2045.

Projekt „Mistra Carbon Exit” koncentruje się na rozwiązaniach transformacyjnych, które będą wymagały jednak wyrzeczeń czasowych i potężnych nakładów budżetowych. Obejmą one produkcję stali, cementu, betonu i asfaltu bez emisji dwutlenku węgla, a także specjalnych pojazdów elektrycznych.

Szwecja: autonomiczna ciężarówka wjechała na drogi publiczne.

Według Karlsson w opracowaniu rozwiązań sprzyjających zmniejszeniu emisji CO2 mogą pomóc:  optymalizacja transportu, recykling asfaltu czy materiałów wykopowych, wydajność materiałowa oraz wymiana klinkieru cementowego jako spoiwa w betonie.

„Logistyka transportu może być w Szwecji dużo lepsza”, zapewnia Karlsson. Jest ona współautorką pracy naukowej „Zerowa emisja dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw w budownictwie”.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...