.
Zostałeś zaproszony na zabawę przy wielkich ogniskach? Nie wiesz o co chodzi? Szwedzi świętują wiosnę. Valborgsmässoafton odbywa się co roku w ostatni dzień kwietnia. Poniżej mały przewodnik po tym święcie.
Dlaczego ludzie w Szwecji świętują Noc Walpurgii?
W Noc Walpurgii Szwedzi świętują koniec srogiej zimy i spoglądają w kierunku słonecznego lata. Nazwa wzięła się od świętej Walpurgii (‘Valborg’ po szwedzku), angielskiej zakonnicy, która szerzyła chrześcijaństwo w innych częściach Europy, głównie w Niemczech. Jej święto obchodzone jest 30 kwietnia, ale tradycja rozpalania wielkich ognisk o tej porze roku pochodzi w Szwecji z czasów przedchrześcijańskich. Obecnie świętowanie nie ma nic wspólnego z religią i jest po prostu świętowaniem nadejścia wiosny.
To także urodziny króla, ale to zupełnie przypadkowa zbieżność.
Co dzieje podczas Nocy Walpurgii?
W większości miast w całej Szwecji w Noc Walpurgii rozpalane są wielkie ogniska oraz zbierają się wielkie tłumy ludzi. Często chóry śpiewają tradycyjną szwedzką pieśń ‘Vintern Rasat Ut’. Takie spektakle zazwyczaj organizowane są przez lokalne władze. To wspaniała okazja, żeby spędzić trochę czasu ze swoimi sąsiadami, którzy wtedy przebudzają się i śpiewają tradycyjne szwedzkie przyśpiewki oraz tańczą. Ogniska pozwalają także ogrzać się świętującym osobom, gdyż noce o tej porze roku wciąż są bardzo zimne.
Co warto zobaczyć oprócz wielkich ognisk?
Dla wielu studentów ten dzień zaczyna się od szampana na śniadanie, a kończy się jeszcze większymi ilościami szampana rozlewającymi się po pokojach zamiast trafiać do kieliszków. W Uppsali tysiące mieszkańców zbierają się nad rzeką Fyrisån, aby oglądać spływ około 100 specjalnie na tą okazję zbudowanych oraz fantazyjnie przystrojonych i pomalowanych tratw.
Ponieważ na rzece są dwa duże spadki najciekawsze jest obserwowanie jak w tych miejscach poradzą sobie osoby prowadzące tratwy, a także czy same tratwy wytrzymają taki wyczyn. Następnie tysiące osób zbierają się w jednym z największych miejskich parków, śpiewają, tańczą i oczekują na cieplejszą pogodę.
W Lund zabierasz koce, przyjaciół, coś do picia i spędzacie cały dzień i wieczór w Stadsparken.
W Sztokholmie jednym z najbardziej oblężonych tego dnia miejsc jest otwarte muzeum Skansen, gdzie obok wielkiego ogniska rozpalonego o 21:00 odbywają się śpiewy i tańce.
Gdzie najlepiej świętować?
Najlepsze są do tego miasta, gdzie jest dużo studentów zwłaszcza Lund na południu oraz Uppsala na północ od Sztokholmu. Biesiadnicy korzystają wtedy z dobrej pogody i zaznają odrobiny szaleństwa zanim zaczną przygotowywać się do letniej sesji egzaminacyjnej. Najlepiej obserwować to w Uppsali. Ludzi zjeżdżają się tam z daleka, aby wziąć udział w największej paradzie ulicznej w całym roku, gdzie studenci żegnają się z zimą i zimowymi ubraniami pierwszy raz w roku. W Lund wszyscy gromadzą się w Stadsparken, największym parku w mieście.
A na koniec
Powszechnie odpalane są także fajerwerki, a jeśli zobaczysz dziwne kolorowy płyn to prawdopodobnie jest to zupa z pokrzyw. Wyrastają one zaraz po tym jak stopnieje śnieg i zapewniają zdrową i ciepłą pożywkę dla świętujących Szwedów.