Pierwsze w sezonie ziemniaki w Szwecji sprzedane za 80,000 koron

Pierwsze w tym sezonie ziemniaki trafiły na aukcję w Szwecji. I jest to w tym kraju traktowane jako bardzo ważne wydarzenie.

We wtorek czterdzieści kilo ziemniaków zostało sprzedanych po 2,000 koron(~821 zł) za kilogram na aukcji w Bjärehalvön w południowej Szwecji. Taka cena oznacza, że ziemniaki te były mniej więcej 200 razy droższe niż normalna ich cena w sklepie.

Zaskakujące może być to, że nabywcą ziemniaków została sieć sklepów dyskontowych Lidl.

Według agencji zajmującej się popularyzacją ziemniaków Svensk Potatis, te konkretne okazy zostały wyhodowane przez Arnolda Ebbessona a cała suma z aukcji – 80,000 koron (~33 tys. zł) – zostanie przekazana fundacji pomagającej w walce z rakiem u dzieci.

Od czasu jak biznesmen i naukowiec Jonas Alströmer spopularyzował ziemniaki wśród mieszkańców Szwecji w XVIII wieku, stały się one ważnym składnikiem skandynawskiej kuchni.

Färskpotatis (młode ziemniaki), pierwsze ziemniaki w sezonie zbierane zanim urosną do pełnych rozmiarów sprzedawane są niemyte w sklepach i uznawane są za rarytas.

Często są one serwowane w święto Midsummer wraz z marynowanym śledziem i akvavitą, czyli wódką kminkową.

Strona główna Wiadomości Szwecja Pierwsze w sezonie ziemniaki w Szwecji sprzedane za 80,000 koron

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...