Perły Szwecji: Stigtuna

Coraz chętniej odwiedzana przez polskich turystów Skandynawia może oczarować swymi pięknem oraz miastami, które urzekają swym historycznym charakterem.

W gronie tych krajów skandynawskich, które wyjątkowo sprzyjają turystom kochającym historię, znalazła się Szwecja. Wycieczki po tym kraju to szansa na poznanie wyjątkowej przeszłości tego kraju oraz ujrzenie wielu cennych zabytków. W gronie miejscowości, którym warto poświęcić nieco uwagi w czasie wycieczki po tym kraju, znajduje się Stiguna.

Sigtuna to wielowiekowe miasto w pobliżu Uppsali – znanego w całej Skandynawii ośrodka akademickiego. Jako jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Szwecji, cieszy się Stiguna wielkim zainteresowaniem turystów.

Co mogą oni zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?

Założona w początkach X wieku Stiguna może oczarować swym historycznym charakterem, choć znaczna jej zabudowa pochodzi z XVIII wieku po wielkiej odbudowie po pożarze. Wielką ciekawostką jest tutejszy ratusz z połowy XVIII wieku. To najmniejsza siedziba władz miejskich w całej Szwecji, a jednocześnie siedziba muzeum regionalnego.

Pięknie prezentuje się rynek główny, przy którym skupiły się najpiękniejsze domy mieszczańskie. Nie brak wśród nich perełek z XVIII wieku, które mogą zachwycić swymi elewacjami i pięknymi zdobieniami. Sigtuna jest idealnym miejscem na spacer dla tych, którzy lubią historyczny klimat, Stora Gatan – jest najpiękniejszą ulicą Stiguny, która idealnie podkreśla jej historyczny charakter.

W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się natomiast kościół NMP, którego historia sięga XIII wieku. W jego wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje ołtarz z XIV wieku, będący wspaniałym zabytkiem sakralnym i wyjątkowym dziełem sztuki.


Stiguna to jedno z tych miast, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Szwecji. Panująca tu atmosfera z pewnością zachwyci każdego miłośnika starych miast, a piękno architektury – każdego miłośnika sztuki. Czas spędzony w tym mieście nie będzie czasem zmarnowanym, a wrażenia z pobytu na jego terenie na długo pozostaną w pamięci. To jeden z tych zakątków, gdzie Szwecja pokazuje swe najwspanialsze oblicze.

Strona główna Wiadomości Szwecja Perły Szwecji: Stigtuna

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...