Wyjątkowy skarb z epoki wikińskiej znaleziony niedaleko Sztokholmu

Nieopodal stolicy Szwecji dokonano wyjątkowego odkrycia. W dzielnicy Viggbyholm w gminie Täby znaleziono skarb z naszyjnikami, bransoletami oraz starymi monetami. Prawdopodobnie pamięta on czasy Wikingów i został zakopany na terenie ich wioski.

Już kilka miesięcy temu w Viggbyholm trafiono na pozostałości wioski, która mogła powstać około 400–550 r. naszej ery. W ten sposób mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądały skandynawskie wioski typowe dla epoki żelaza. Podczas prac archeolodzy trafili na pozostałości około dwudziestu domów z czasów wczesnego średniowiecza.

W odkopanej urnie znajdowało się osiem srebrnych naszyjników i bransoletek, a także monety różnego pochodzenia. Ślady lnu wskazywały, że monety zostały umieszczone w płóciennym worku, które potem zakopano pod powierzchnią ziemi. Skarby znajdują się w nienaruszonym stanie, co, jak podkreślają eksperci, jest co najmniej nietypowe.

„W jednym konkretnym miejscu terenu naszych prac wykrywacz metalu dosłownie oszalał. Wtedy wiedzieliśmy już, że dokonamy wyjątkowego odkrycia. To wykopalisko jest jedyne w swoim rodzaju”, powiedział archeolog Magnus Lindberg.

Monety wskazują, że w okolicy Täby działał rynek handlowy, łączący wioskę z resztą świata. Archeolodzy odkryli monety europejskie oraz arabskie (srebrne Dirhemy).

Jedna z najbardziej wyjątkowych monet pochodzi z miasta Rouen w Normandii. Profesor Jens Christian Moesgaard, wykładający na Uniwersytecie Sztokholmskim, szacuje, że monety pochodzą z 900 roku. Dotychczas były znane jedynie z malowideł i rysunków.

Skarb trafił pod grunt w XI wieku i później mógł zostać odkopany, zanim znów umieszczono go w ziemi. „W czasach niepokoju społecznego ludzie chowali swoje kosztowności pod ziemią. Nie mamy pewności, że tutaj doszło właśnie do takiej sytuacji, ale jest ona prawdopodobna”, powiedział inny z archeologów, John Hamilton.

Od połowy XVIII wieku w okolicy Sztokholmu znaleziono blisko dwadzieścia podobnych skarbów. Większość wykopano zupełnie przypadkiem – na przykład podczas prac budowlanych.

Szczątki psa sprzed kilku tysiącleci zostały odkryte w miejscu pochówku z czasów Wikingów w Szwecji, co czyni je najstarszym znaleziskiem w kraju.

Strona główna Szwecja Sztokholm Wyjątkowy skarb z epoki wikińskiej znaleziony niedaleko Sztokholmu

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...