fbpx

Norweskie matki używają specjalnych aplikacji, aby monitorować swoje dzieci w przedszkolach

 

Setki przedszkoli w Norwegii zaczęły używać, nowych aplikacji, dzięki którym rodzice są informowani o tym, co dzieje się z ich dziećmi w przedszkolu.

Norweskie prywatne przedszkola firmy Espira, używają swojej własnej aplikacji Spire do wysyłania rodzicom zdjęć i filmików ich dzieci, a także ważnych informacji o czasie snu dziecka, ilości spożytego jedzenia i o zmianie pieluszek.   

Inne przedszkola używają aplikacji Mykid.no, wydanej przez firmę Egmont lub Kidsagram wydanej wspólnie przez sześciu przedsiębiorców w zeszłym roku.

“Dzisiaj otrzymałam dwa raporty, cztery zdarzenia, trzy informacje i kilka zdjęć,” powiedziała w wywiadzie dla telewizji NRK, Lina Barane, której roczny synek jest w jednym z przedszkoli Espira.

“Tutaj mogę przeczytać, że zasnął o 11.07 a obudził się o 12:43. To bardzo użyteczna wiedza dla mnie, bo zawsze są kłopoty z zasypianiem po przyjeździe do przedszkola.”

W raporcie znajduje się nawet krótki opis tego, co znalazło się w pieluszce dziecka.

Lina powiedziała: “Lepiej jest mieć to od razu w komórce niż potem dopytywać się o takie rzeczy. Jesteśmy teraz w trakcie przyzwyczajania do nocniczka, więc takie informacje są bardzo pomocne.”

Niektórzy eksperci są zaniepokojeni tym, że jak twierdzą czas poświęcony na dokumentowanie każdej czynności dziecka jest czasem odebranym z prawidłowej interakcji z nim, która jest warunkiem rozwoju dziecka.

Profesor Anne Greve z uniwersytetu w Oslo uważa również, że dokumentacja jest również naruszeniem prywatności dziecka.

“Dzieci maja prawo do unikania bycia monitorowanym i dokumentowanym podczas wszystkich czynności. Myślę, że relacja zaufania pomiędzy przedszkolem a rodzicami, powinna zostać zrealizowana w jakiś inny sposób.”

  Dołącz do Naszej grupy na Facebook

Strona główna Wiadomości Norwegia Norweskie matki używają specjalnych aplikacji, aby monitorować swoje dzieci w przedszkolach

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...