Najbogatszy Chińczyk kupuje sieć kin w Skandynawii

Chiński koncern Wanda Group zapowiedział, że jedna z jego amerykańskich firm AMC Theatres kupi największego w Skandynawii operatora kin za 930 milionów dolarów, powiększając tym samym posiadaną już wielką liczbę kin na całym świecie.

W zeszłym tygodniu Wanda Group oświadczyła, że nabycie zlokalizowanej w Sztokholmie firmy Nordic Cinema Group Holding AB, przybliża tą chińską grupę do osiągnięcia celu jakim jest 20% udział w światowym rynku filmowym.

„Połączenie z Nordic Group spowoduje, że AMC osiągnie nigdy wcześniej niezdobyty poziom 1000 kin z 11,000 sal w 115 krajach,” czytamy w oświadczeniu Wanda Group.

„To umocni AMC na pozycji największego operatora kin na świecie.”
Sieć kin została kupiona od europejskiego inwestora Bridgepoint oraz szwedzkiej grupy medialnej Bonnier Holding.

W lecie AMC kupiło także za 1.2 miliarda dolarów swojego amerykańskiego rywala Carmike oraz również za 1.2 miliarda dolarów przejęło największego w Europie operatora kin Odeon&UCI Cinema., ta umowa została sfinalizowana 30 listopada.

Amerykański regulator rynku zatwierdził przejęcie Carmike w grudniu, po tym jak AMC rozwiało obawy o zbyt dużą koncentrację na rynku.

Wanda Group zawiadywana przez jednego z najbogatszych Chińczyków, Wanga Jianlina, jest firmą działającą w wielu komercyjnych branżach, w ostatnich latach mocno inwestowała ona w rozrywkę, sport, częściowo jako zabezpieczenie przed niestabilnością chińskiego rynku nieruchomości.

Wanda Group kupiła AMC Entertainment Holding – właściciela AMC Theaters – za 2.6 miliarda dolarów w 2012 roku, a w zeszłym roku pozyskała Legendary Entertainment, producenta miedzy innymi ‘Batmana’ oraz ‘Jurasic Park’ za 3.5 miliarda dolarów.

W 2016 roku Wanda Group nabyła także za miliard dolarów Dick Clark Production, która to firma prowadzi ceremonię przyznawania Złotych Globów, a AMC kupiło zlokalizowane w Londynie Odeon&UCI Group, największego w Europie operatora kin za 1.2 miliarda dolarów.
Nordic Cinema Group posiad 118 kin z 664 ekranami w 50 miastach w Skandynawii i krajach Bałtyckich.

Wanda w oświadczeniu napisała, że obecnie prowadzi poprzez firmy podległe 1,470 kin z ponad 15,000 ekranów na całym świecie.

Ta chińska grupa rozpoczęła ekspansję na światowym rynku kinowym po tym jak chiński rząd zachęcał firmy do wyjścia poza granice kraju w celu szukania zysków oraz osiągnięcia większego wpływu na światową gospodarkę.

Jednak ten trend niepokoi amerykańskich prawodawców, którzy obawiają się, że chińskie firmy, które często są blisko powiązane z kołami rządowymi, mogą mieć znaczący wpływ na wygaszanie krytyki wobec chińskiego rządu.

Strona główna Wiadomości Szwecja Najbogatszy Chińczyk kupuje sieć kin w Skandynawii

Warto przeczytać

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...