Norweski bank testuje pomysł ‘pożyczki islamskiej’

Norweski bank Storebrand oferuje nowy ‘kredyt halal’ oparty na zasadach Islamu.

Bank stworzył specjalną stronę internetową promującą ‘pożyczki etniczne’ na mieszkania bez odsetek.

Bank napisał, że testuje ideę pożyczek bezodsetkowych jak ukłon w stronę islamskich nabywców mieszkań, którzy mogą nie akceptować tradycyjnych pożyczek ze względu na swoją religię. Islam zabrania pobierania odsetek i opłat od pożyczek.

„Chcemy dowiedzieć się czy istnieje inny sposób wejścia na rynek mieszkaniowy z wzrastającymi cenami. Ten produkt może przemówić do młodych ludzi, absolwentów oraz osób, które ze względów religijnych nie mogą zaakceptować tradycyjnych pożyczek,” napisał bank na swojej stronie internetowej.    

W ciągu tygodnia z bankiem skontaktowało się około 300 osób zainteresowanych kredytem.

„Storebrand prowadzi ocenę rynku dla takich kredytów i zastanawia się jak taki produkt może wyglądać. Kontaktowali się z nami także doradcy finansowi z Wielkiej Brytanii oraz Malezji, którzy chcą nam pomóc w oferowaniu tego typu kredytów,” powiedział manager ds. komunikacji Bjorn Erik Sættem norweskiej gazecie Vårt Land.

Pomimo tego, że bank mówi o testowaniu nowego produktu, strona internetowa stwierdza wprost, że zamiast płacenia odsetek, nabywcy mieszkań będą płacić czynsz za nieruchomość aż do czasu zostania właścicielami nieruchomości.

Sættem powiedział, że bank otrzymał sporo negatywnych reakcji na propozycję nazwaną ‘kredytem halal’, łącznie z klientami, którzy z tego powodu zrezygnowali z usług banku.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...