fbpx

Nadszedł czas składania deklaracji podatkowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) umożliwił rozliczenie podatku drogą online. Podał też ostateczny termin płatności. Osoby, które wypełnią deklarację przed pierwszym z terminów, otrzymają zwrot pieniędzy w czasie krótszym niż miesiąc.

Te osoby, które postanowią skorzystać z narzędzia internetowego (a przy tym nie muszą wprowadzać żadnych istotnych zmian dotyczących danych osobowych), będą musiały wylegitymować się w systemie cyfrowym. Grupa ta otrzyma zwrot z podatku w okresie od 9 do 12 kwietnia.

We wtorek rano Urząd poinformował jednak, że niektórzy z klientów napotkali się na usterki techniczne: próbowali rozliczyć podatek jeszcze przed śniadaniem, ale serwis im na to nie pozwolił.

“Istnieje wiele sposobów na cyfrowe złożenie deklaracji podatkowej. Osoby, które chciały skorzystać z aplikacji mobilnych, miały problem ze spowolnioną reakcją systemu, z długim czasem ładowania”, wyjaśnia Johan Schauman – ekspert ds. nowych technologii, związany ze Skatteverket.

W tym roku Urząd po raz pierwszy wprowadził asystenta internetowego. To po prostu bot o wdzięcznym imieniu Skatti, który odpowiada na pytania klientów dotyczące zeznania podatkowego. Internauci są zdania, że asystent świetnie posługuje się językiem szwedzkim, ale mógłby podszkolić się w angielskim.

Skatti udzielił jednej z osób następującej odpowiedzi:

“Znam język angielski w ograniczonym stopniu, więc będę pisał po szwedzku.”

Częste są też takie odzewy, jak: “Przepraszam, nie rozumiem, o co chodzi”, albo “Spróbuj przeformułować pytanie”.

Wersję papierową formularza podatkowego wysyła się między 15 marca a 15 kwietnia. Jeśli złożysz deklarację w ten sposób – ewentualnie, po dokonaniu zmian, złożysz deklarację cyfrową przed 2 maja – zwrot z podatku powinieneś otrzymać do ok. 7 czerwca.

Zanim w systemie internetowym klikniesz opcję “wyślij”, warto byś upewnił się, czy jesteś w stanie ubiegać się o jakiekolwiek ulgi podatkowe (na przykład za podróż do/z pracy). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wcześniejszych naszych artykułach.

Jak skutecznie zaplanować emeryturę w Szwecji?

Strona główna Wiadomości Szwecja Nadszedł czas składania deklaracji podatkowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Warto przeczytać

Dziewczyna zmarła po strzelaninie w Botkyrce

Policja znalazła ranną dziewczynę w Botkyrka pod Sztokholmem w niedzielny poranek. Zmarła później rano w szpitalu. Według policji miała mniej niż 15...

Szwedzka waluta rośnie w siłę.

Szwedzka waluta rośnie w siłę. Według znawców tematu może być to spowodowane kilkoma czynnikami: m.in. wzrostem giełdowym i korzystną stopą procentową. Strategia...

Dania otwiera się na podróże z całej Szwecji

Dania będzie otwarta na podróże ze wszystkich szwedzkich regionów od 1 sierpnia, poinformowało w czwartek MSZ. Szwecja spełniła kryteria...