fbpx

Chińscy muzułmanie mogą ubiegać się o azyl polityczny.

Szwedzka Agencja Migracyjna znów podjęła decyzję, która wywołuje wiele sporów. Tym razem dotyczy Ujgurów i innych grup etnicznych wyznających islam.

Mniejszości te próbują uciec z Chińskiej Republiki Ludowej, a za cel podróży obrały sobie właśnie Skandynawię. Od szwedzkiej organizacji otrzymały niedawno oficjalne zezwolenie na pobyt.

Ujgurzy spotykają się obecnie z represjami społecznymi i są prześladowani, co Agencja Migracyjna wyraźnie zaznacza w swoim oświadczeniu. Zgodnie z przepisami, członkowie tej grupy nie będą musieli udowodnić, że faktycznie mierzą się z ostracyzmem lub formą przemocy: pozwolenie na pobyt w Szwecji otrzymają na podstawie samego pochodzenia etnicznego.

“Wiemy, że w Chińskiej Republice Ludowej stosowane są silnie zakorzenione represje. Ludzie są tam aresztowani lub internowani nawet wtedy, kiedy nie postawiono im żadnych zarzutów kryminalnych.

Niektórzy trafiają do tak zwanych ‘obozów reedukacyjnych’ – zatrzymania są niemal przypadkowe, bezpodstawne”, wyjaśnił Carl Bexelius – zastępca dyrektora w Agencji Migracyjnej.

Ujgurzy już wcześniej szukali schronienia w Szwecji, ale we wrześniu azyl został tymczasowo wstrzymany. Od tego czasu sytuacja w Regionie Autonomicznym Sinciang znacząco się pogorszyła.

“Nie sądzę, by azylantów ujgurskich było tym razem więcej niż kilka miesięcy temu. O azyl polityczny ubiega się stosunkowo niewielu Chińczyków, od września ich liczba znajduje się na podobnym poziomie”, powiedział Bexelius w rozmowie ze Sveriges Radio.

Niedawne statystyki ONZ miały sugerować, że w chińskich obozach internowania przebywa ponad milion muzułmanów, ale Pekin uważa, iż są one przekłamane.

Muzułmanie są w Chinach nadzorowani przez policję. Władze tłumaczą, że chcą w ten sposób przeciwstawiać się “islamskiemu ekstremizmowi”, który swoje źródło ma głównie na zachodzie kraju.

Strona główna Wiadomości Szwecja Chińscy muzułmanie mogą ubiegać się o azyl polityczny.

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...