-Reklama-

Na terenie Archipelagu Sztokholmskiego rzekomo zauważono okręt podwodny. Jak informuje dziennik „Dagens Nyheter„, takie relacje zdało przynajmniej kilku naocznych świadków.

Okręt widziany był przez grupę młodych ludzi, którzy uczęszczają do szkoły żeglarskiej na półwyspie Bosön (położonym na północ od Lidingö). Miało to miejsce o poranku, 28 czerwca.

Dzieci i ich nastoletni opiekunowie mieli zauważyć, jak na powierzchni wody pojawiają się pęcherzyki wody. Później taflę przedarł niezidentyfikowany, czarny obiekt. Według trojga instruktorów, wkrótce potem u wybrzeży pokazał się potężny okręt podwodny. Na stronie internetowej „Dagens Nyheter” opublikowano nagranie wideo, stanowiące zapis tego zdarzenia.

Podejrzany statek widoczny był przez blisko dwadzieścia minut. Kierował się na wschód.Grupa nie poinformowała nikogo o swoich obserwacjach – przynajmniej nie od razu. Po kilku dniach o incydencie dowiedzieli się funkcjonariusze Szwedzkich Sił Zbrojnych. Na miejsce wysłano dwóch oficerów, którzy mieli wszcząć specjalne śledztwo.

„Możemy potwierdzić, że latem zostaliśmy powiadomieni o rzekomym statku podwodnym”, poinformował rzecznik sił zbrojnych, Jesper Tengroth. Według wojskowego, odbyły się rozmowy z jednym ze świadków. Informacje na temat zdarzenia uznano za „poufne”.

„Nie będziemy komentować dalszych postępowań, ani działań, które zostały podjęte w tej kwestii. Nie ujawnimy nic na temat rezultatu naszego śledztwa, nie ujawniamy też własnych poglądów i przypuszczeń”, stanowczo zaznaczył Tengroth w rozmowie z prasą. Media prowadzą też wywiady z nastoletnimi świadkami.Według ustaleń „Dagens Nyheter”, 28 czerwca w okolicach Archipelagu Sztokholmskiego nie przepływały żadne okręty podwodne – ani te wojskowe, ani prywatne. Zlecone zostały specjalistyczne badania morskie, które wykazały, że w okresie rzekomego incydentu nikt tamtędy nie dryfował.

Z tymi doniesieniami stanowczo nie zgadza się Nils-Ove Jansson – były członek wywiadu wojskowego, którego dochodzenie wskazuje, że wody zostały wzburzone przez statek podwodny.

 Przewodnik po Archipelagu Sztokholmskim