Według Stowarzyszenia Lokatorów około 15 000 mieszkań w Sztokholmie jest wynajmowanych przez pośredników.
Najemcy, którzy wynajmują mieszkania poprzez pośredników, płacą wysokie czynsze i rzadko mają zapewnione bezpieczeństwo najmu. Oznacza to, że mogą oni być eksmitowani niemal natychmiast.
Tak właśnie stało się niedawno, kiedy około stu lokatorów w Hässelby i Sollentunie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich mieszkań.
„W Sztokholmie mamy rynek mieszkaniowy, na którym wiele osób wynajmuje mieszkania po cenach rynkowych, chociaż w Szwecji nie ma takiego rynku. W ostatnich latach rynek ten gwałtownie się rozwinął i dopóki nie zmieni się prawo, problem będzie narastał.” – powiedział Bengt Öhman, prawnik ze Stowarzyszenia Lokatorów dla telewizji SVT.
Rząd w Szwecji w lipcu zlecił zbadać skalę problemu wynajmowania mieszkań w inny sposób niż poprzez umowy z pierwszej ręki i powołał w tym celu specjalnego śledczego, który ma się temu przyjrzeć, poinformował minister mieszkalnictwa Johan Danielsson w wywiadzie dla szwedzkiego radia. Według rządu, 157 000 mieszkań jest obecnie zajmowanych przez osoby, które nie są w nich zameldowane, co stanowi ok. 10% zasobów czynszowych.
- Szwecja ostro reaguje na próbę zakazu białego snusu. O co chodzi?
- Emeryci zapłacą więcej za przeniesienie emerytury – sprawdź dlaczego
- 🌟 Weekend w Lizbonie: Niedrogie hotele, lokalne restauracje i najlepsze widoki
- Oto zawody wymagające średnie wykształcenie w Szwecji
- Kradzież długopisów na posterunku policji. 55-latek stanie przed sądem