fbpx

Król Szwecji: „Ciężko jest wykonywać swoje obowiązki gdy z ciebie drwią”

Szwedzki król w wywiadzie telewizyjnym ostro skrytykował sposób przedstawiania rodziny królewskiej przez media.[sociallocker]

Król Karol XVI Gustaw, który niedługo ukończy 70 lat, wygłosił taką uwagę w wywiadzie udzielonym publicznemu nadawcy SVT, materiał ten jest częścią programu dokumentalnego który zostanie pokazany w szwedzkiej telewizji.

Król opowiadał o zainteresowaniu jego osobą podczas wielu lat zasiadania na tronie, dodając że zauważył znaczny wzrost prześmiewczych żartów na swój temat w szwedzkiej prasie.

„Jeśli media zawsze przedstawiają cię w prześmiewczy sposób to trudno jest w takich warunkach pracować. Zawsze pracowałem tak ciężko jak moja siła i zdolności mi pozwalały,” powiedział znanemu szwedzkiemu reporterowi Claesowi Elfsbergowi, w krótkiej udostępnionej we wtorek części wywiadu.

To nie jest pierwszy przypadek gdy ktoś z rodziny królewskiej popada w konflikt z mediami. Najmłodsza córka króla, księżna Magdalena obraziła się na paparazzo który zakłócił jej rodzinne wczasy na Malediwach i opublikował zdjęcia jej dzieci.

Incydent wywołał wiele głosów krytykujących księżną za brak współpracy z mediami, jeden z reporterów radiowych napisał „uśmiechanie i machanie to za mało”. Później księżna powiedziała w jednym z wywiadów, że negatywne opinie bardzo ją zasmuciły.

Nie jest dokładnie jasne jakie dokładnie media miał na myśli król, kiedy mówił, że jest zły na nieprawdziwe przedstawianie jego rodziny i wyrywanie zdań z kontekstu.

„Jestem jednocześnie zły, zdenerwowany i smutny. Podobnie odczuwają to inni członkowie rodziny.” Król nie podał jednak żadnych konkretnych przykładów złych publikacji.

Szwedzka rodzina królewska pozwała już kiedyś niemiecki tabloid za publikowanie zmyślonych historii. Zdarzały się także skargi na szwedzką prasę składane do Pressombudsmannen (urząd rzecznika zajmującego się prasą).

Program pod nazwą „70 lat Króla – Samotny Majestat” (‘Kungen 70 år – Ensamt Majestät’) zostanie wyemitowany w telewizji SVT1 28 kwietnia.[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Król Szwecji: „Ciężko jest wykonywać swoje obowiązki gdy z ciebie drwią”

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...