Koronawirus w Szwecji RAPORT – kontrole restauracji

W Szwecji potwierdzono w sumie 9141 przypadków koronawirusa. Liczba pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii wynosi obecnie 477 ich stan określany jest jako stabilny, poinformowali w czwartek szwedzcy urzędnicy ds. Zdrowia.

W sumie 793 osób zmarło z powodu koronawirusa. Istnieje niewielkie opóźnienie w sposobie zgłaszania liczb, ale oprócz tego szacuje się, że liczba ofiar śmiertelnych w Szwecji jest „wyjątkowo dokładna” w porównaniu z wieloma innymi krajami, powiedział epidemiolog państwowy Anders Tegnell na codziennej konferencji Agencji Zdrowia.

Agencja Zdrowia Publicznego rozpoczęła losowe testy populacji, aby dowiedzieć się, ile osób w społeczeństwie miało koronawirusa. Wstępne badanie 773 losowych próbek mieszkańców Sztokholmu w wieku 2-86 lat wykazało, że 2.5% tej grupy zostało zainfekowanych.

Tegnell powiedział, że gminy najprawdopodobniej będą przeprowadzać kontrole na w restauracjach w nadchodzący weekend, aby upewnić się, że przestrzegane są wytyczne dotyczące dystansu społecznego, po doniesieniach o zatłoczonych restauracjach na świeżym powietrzu. Tagnell poinformował, że miejsca niezgodne z wytycznymi mogą zostać zamknięte. „Właściciele restauracji ponoszą wyraźną odpowiedzialność, ale goście ponoszą również indywidualną odpowiedzialność” – powiedział na konferencji prasowej.

W przedmieściach Sztokholmu Rinkeby, Kista, Spånga i Tensta odnotowuje się największą liczbę zakażeń na koronawirusa. Jest kilka możliwych przyczyn tego zjawiska, a podział językowy jest tylko jednym z nich, poinformowała Anne Grietje Franssen.

Zastępca dyrektora Norweskiej Dyrekcji Zdrowia poinformował, że jego zdaniem prędzej czy później Szwecja zostanie zmuszona do przejścia w bardziej restrykcyjną strategię. W Norwegii zgłoszono do dnia dzisiejszego zaledwie 108 zgonów z powodu koronawirusa, podczas gdy Szwecja zgłosiła ich 793.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 9141

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w czwartek, to Region Sztokholm (254), Östergötland (63), Västra Götaland (97) Uppsala (37). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 722 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 106 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Potwierdzone przypadki koronawirusa w regionie i mieście Sztokholmu


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożenia życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urząd Zdrowia Publicznego.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...