fbpx

Księżna Sofia pomaga przepracowanym lekarzom

Księżna Szwecji Sofia Hellqvist postanowiła aktywnie zaangażować się w walkę z epidemią koronawirusa. Jako wolontariuszka pomaga lekarzom w sztokholmskim szpitalu.

Zofia przeszła przyspieszony kurs pomocy, który organizuje Uniwersytet Sophiahemmet. Księżna jest honorowym członkiem władz tej prestiżowej uczelni. Kiedy okazało się, że służba zdrowia jest przeciążona i wymaga natychmiastowego wsparcia, Zofia zakasała rękawy, gotowa do pracy.

„Znaleźliśmy się w czasach kryzysu. Księżna chce zaangażować się w walkę z wirusem – jako wolontariuszka wspomoże lekarzy, którzy nie mają chwili na złapanie oddechu” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Dworu Królewskiego.

Choć księżna Värmlandu nie będzie miała bezpośredniej styczności z pacjentami, jej pomoc i tak jest na wagę złota. Zamiast tego będzie pracowała na zmianę w kuchni oraz dokonywała dezynfekcji przyrządów medycznych.

Pia Hultkrantz, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego Sophiahemmet, powiedziała:

„Celem jest odciążenie przepracowanych lekarzy. Osoby, które przeszły szkolenie, będą stanowiły wsparcie dla służby zdrowia, ale nie będą miały fizycznego kontaktu z chorymi.”

Magazyn „People” donosi, że w szpitalu należącym do Sophiahemmet nie przebywają aktualnie osoby zarażone COVID-19.

Szpital nawiązał współpracę z rodziną królewską ponad sto trzydzieści lat temu, w 1884 r. To wtedy królowa Szwecji i Norwegii, Zofia Wilhelmina Nassau, zaczęła sponsorować programy edukacji pielęgniarskiej.

Mężem Sofii Hellqvist jest Karol Filip, książę Värmlandu. W roku 2016 urodził się ich syn, Alexander, a w 2017 – kolejne dziecko, Gabriel.

v
Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Księżna Sofia pomaga przepracowanym lekarzom

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.