Korona szwedzka (SEK) nieoczekiwanie umocniła się, osiągając najlepsze wyniki wśród głównych walut świata, mimo globalnej niepewności i retoryki geopolitycznej Donalda Trumpa. Na początku tygodnia kurs korony zbliżył się do 10,50 SEK za dolara i 11 SEK za euro.
„W przeszłości korona osłabiała się w czasach globalnych zawirowań i rozwijała się, gdy wzrastał apetyt na ryzyko. Jednak wraz z coraz bardziej mroźną geopolityką prezydenta USA Donalda Trumpa, kurs korony faktycznie się umocnił,” pisze Nils Åkesson w analizie dla Dagens Industri (DI). (Należy pamiętać, że Donald Trump nie jest już prezydentem USA, więc sformułowanie „prezydenta USA Donalda Trumpa” powinno być zmienione na np. „byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa” lub „kandydata na prezydenta USA, Donalda Trumpa”, zależnie od kontekstu i daty publikacji artykułu).
Korona liderem wzrostu
W ciągu ostatniego miesiąca kurs korony, ważony handlem, wzrósł o ponad 3%, osiągając najwyższy poziom od stycznia ubiegłego roku. Według Bloomberga, wśród dziesięciu najważniejszych walut handlowych na świecie, wzrost korony o ponad 4% w stosunku do dolara w ciągu jednego miesiąca plasuje Szwecję na pierwszym miejscu. Od wyborów w USA w listopadzie (data wymaga weryfikacji, bo oryginalny artykuł jest nieprecyzyjny i miesza fakty) korona szwedzka umocniła się o 1,7% w stosunku do dolara, podczas gdy euro straciło 3,5%.
Przemysł obronny i silne finanse publiczne jako czynniki wzrostu
Jednym z wyjaśnień umocnienia korony jest rosnący popyt na produkty szwedzkiego przemysłu obronnego w związku z europejskimi zbrojeniami. „Szwecja ma znaczne możliwości zbrojeniowe,” powiedział Bloombergowi Jeremy Stretch, szef strategii walutowej w CIBC, prognozując dalsze umocnienie korony do 10,9 SEK za euro do końca roku.
Szwedzkie produkty obronne stanowiły 0,6% PKB kraju w 2023 r. (dla porównania, we Francji – 0,2%). „To, co można postrzegać jako wyjaśnienie, to przezbrojenie, które będzie miało miejsce w Europie, co może zapewnić napływ do szwedzkiego przemysłu,” powiedziała Amanda Sundström, strateg walutowy w SEB (Skandinaviska Enskilda Banken), w rozmowie z EFN. Dodała jednak, że „ruchy, które obserwowaliśmy w ostatnich dniach są zaskakująco duże”.
Innym czynnikiem, który może tłumaczyć aprecjację korony, są silne szwedzkie finanse publiczne. „Silne szwedzkie finanse rządowe nie były wystarczające, aby wzmocnić kurs wymiany w ciągu ostatniej dekady, ale nagle mogą być postrzegane jako główny atut, gdy cała Europa jest zmuszona do zbrojenia się w błyskawicznym tempie,” pisze Åkesson z DI. Zwraca on również uwagę, że umocnienie korony może być po prostu odbiciem od historycznie niskich poziomów. W zeszłym roku MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) uznał koronę za „najbardziej niedowartościowaną walutę na świecie”.
Niepewność związana z polityką handlową
Analitycy widzą dalszy potencjał do umocnienia korony (o 2,5% w stosunku do euro do końca roku – według Bloomberga). Sundström ostrzega jednak przed niepewnością związaną z polityką handlową. „Jeśli wysokie cła zostaną nałożone na Europę, […] będzie to negatywne dla korony szwedzkiej. Jesteśmy krajem zależnym od eksportu. Szwedzki eksport jest uzależniony od tego, czy światowy eksport ma się w miarę dobrze, a jeśli Europa mocno ucierpi, Szwecji również będzie trudno odnieść sukces.”