Home WiadomościSzwecjaGöteborg Kierowca autobusu zawieszony za odmowę testu językowego po 25 latach pracy

Kierowca autobusu zawieszony za odmowę testu językowego po 25 latach pracy

Bengt Kihlberg, doświadczony kierowca autobusu pracujący dla Västtrafik w Göteborgu, został zawieszony w pracy po 25 latach nieprzerwanej służby za odmowę poddania się testowi językowemu. Ta decyzja spotkała się z jego silnym sprzeciwem i wywołała emocje nie tylko wśród kolegów po fachu, ale i szerokiej opinii publicznej.

„Po 25 latach prowadzenia autobusu, czuję się urażony tą decyzją. Mam podwójne obywatelstwo, ale mieszkam w Szwecji od prawie 58 lat,” powiedział Kihlberg w wywiadzie dla P4 Göteborg, wyrażając swoje oburzenie nałożoną na niego sankcją.

Zawieszenie w pracy trwało miesiąc, po czym Kihlberg, mimo początkowej odmowy, zdecydował się jednak przystąpić do testu, aby móc wrócić do wykonywania swojej profesji. „Wróciłem już do pracy, ale uważam, że warto było walczyć przeciwko miesięcznemu zawieszeniu. Ważne jest, by protestować przeciwko zasadom, które uważa się za obraźliwe,” dodał.

Kihlberg podkreśla, że choć rozumie potrzebę testów językowych, to powinny one być przeprowadzane w innych okolicznościach, na przykład podczas ubiegania się o pozwolenie na pracę lub pobyt. Wyraził także przekonanie, że nie jest jedyny w swoich odczuciach – kilku jego kolegów podziela jego zdanie, a niektórzy nawet zrezygnowali z pracy, czując się zniechęceni postawą pracodawcy.

Zarządca transportu argumentuje, że test językowy jest wymogiem klienta, co dodatkowo komplikuje sytuację. Zdaniem Kihlberga, cała sytuacja pokazuje głęboki konflikt między polityką personalną firmy a poczuciem godności i wartości pracowniczej.

Kwestia testów językowych nie jest nowa w debacie publicznej w Szwecji. Już w 2002 roku Lars Leijonborg, lider Partii Ludowej, wywołał kontrowersje, proponując wprowadzenie testów językowych. Chociaż jego propozycja spotkała się wówczas z ostrą krytyką, zdaniem Leijonborga, dzisiejsza akceptacja takich praktyk świadczy o zmianie społecznego nastawienia do integracji i wymogów językowych.

Przeczytaj również