Greta Thunberg redaktorem „Dagens Nyheter”

Nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg od ponad dwóch lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. O szwedzkiej 17-latce zrobiło się głośno, gdy zaczęła swój protest pod parlamentem w Sztokholmie – miało to miejsce w sierpniu 2018 roku. Od tego czasu Thunberg wzięła m.in. udział w szczycie klimatycznym ONZ i zyskała rzeszę wielbicieli.

W niedzielę Gretę Thunberg mianowano „gościnną redaktor” dziennika „Dagens Nyheter” – na czas jednego dnia. Nastolatka podzieliła się z „DN” swoimi własnymi artykułami, w których podjęła temat zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.

„Media to jedyne źródło, które może dotrzeć do ludzi w tak krótkim czasie, jaki nam pozostał” – napisała Thunberg w swoim powściągliwym tweecie z 6 grudnia. Był on potem repostowany przez profil „Dagens Nyheter”.

Thunberg podjęła m.in. temat światowej emisji dwutlenku węgla oraz tego, jak możemy całkowicie zredukować emisję CO2 do 2036 roku.

Według Thunberg zmiany klimatyczne to kwestia „niezwykle pilna” dla współczesnego świata, „część większego kryzysu zrównoważonego rozwoju”. Swój felieton dla „DN” nastolatka rozpoczęła w autoironiczny sposób:

„Przekazanie odpowiedzialności za największy szwedzki dziennik nieletniej dziewczynie z niepełnym wykształceniem jest czymś kompletnie niezrozumiałym. To czyste szaleństwo! Byłoby nim, gdyby nie absurdalny fakt, że mierzymy się z kryzysem egzystencjalnym, nadal ignorowanym przez większość społeczeństwa.”

Fakt uczynienia z Thunberg redaktorki „DN” – nawet na jeden dzień – zaniepokoił niektóre media szwedzkie, między innymi konkurencyjną gazetę „Svenska Dagbladet” i jej redaktor naczelną, Annę Careborg.

„Uczciwość jest kluczowa, abyśmy mogli ufać dziennikarzom”, napisała Careborg w swoim kontrartykule, który ukazał się w „SD” 23 października (wkrótce po tym, jak ogłoszono, że Thunberg zostanie redaktorem „Dagens Nyheter”). „Uważam, że to zupełnie nie do pomyślenia, by taką funkcję przekazać aktywistce klimatycznej.”

Careborg dodaje, że przekazanie obowiązków redaktorskich postaci jak Thunberg, nawet na tak krótki okres, „sprzeczne jest z zasadami etyki dziennikarskiej”, jakie wyznaje „Svenska Dagabladet”. Według Careborg „należy odróżnić rzetelny serwis informacyjny od medium, któremu zależy tylko na klikalności i wyświetleniach na stronie”.

Inne zdanie ma na ten temat Thunberg. Nastolatka zapewniała w swoim artykule, że jako dziennikarka będzie przekazywała „fakty, a nie opinie”. W swoim tekście powołała się na badania naukowe.

W ubiegłym roku Thunberg wystąpiła na szczycie ONZ, gdzie przemawiała do światowych liderów. Swoją wypowiedź rozpoczęła agresywnie („Jak śmiecie…?!”), a potem zarzucała głowom państw, że „odwracają wzrok” i „nie robią wystarczająco dużo”, by uratować świat przed katastrofą klimatyczną. Powiedziała też, że wielkie korporacje ukradły jej dzieciństwo i marzenia, ignorując realne problemy środowiskowe.

Protesty Thunberg „Piątki dla Przyszłości” („Fridays for Future”), które zainspirowały młodzież z całego świata do demonstracji aktywistycznych, zostały nagrodzone przez Amnesty International.

„Time” przyznał Grecie Thunberg tytuł „Człowieka Roku 2019”. W lutym poinformowano, że BBC nakręci serial poświęcony nastoletniej aktywistce. Rob Liddel, producent wykonawczy BBC Studios, uznał możliwość współpracy z 17-latką za „wielki przywilej”.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...