Imigrant napastował seksualnie 11 kobiet. Nie zostanie deportowany.

Uchodźca, który w ciągu dwóch tygodni napastował seksualnie jedenaście kobiet, nie zostanie deportowany do innego kraju. Zgodnie z lokalnymi władzami, wciąż ma prawo do pobytu na terenie Szwecji.

Mężczyzna ma na imię Said Rendi i przebywa w mieście Uppsala. Pomiędzy 28 stycznia a 11 lutego zaatakował blisko tuzin kobiet. Na swoje ofiary wskakiwał z zaskoczenia, po tym jak podążał za nimi ulicami. Atakował je od tyłu, a po napaści uciekał z miejsca zbrodni w chirurgicznej masce, uniemożliwiającej jego identyfikację. Sprawę nagłośnił serwis “Nyheter Idag“.

Policja schwytała Rendiego, bo samochód, którym się poruszał, jest własnością rządową. W chwili zatrzymania przebywał z nim młody chłopak cierpiący z powodu autyzmu – imigrant miał się nim opiekować. Przy pomocy systemu GPS udało się określić, gdzie podróżował Rendi. Ustalono, że był w miejscach, gdzie atakowano kobiety.

Dziewięć z tych ataków uznano za napaść seksualną. Dwa pozostałe określono jako “poważniejsze” i brutalniejsze czyny. Jedna z ofiar miała zostać zgwałcona analnie, przy użyciu palców Rendiego (do gwałtu nie doszło).

Rendi uzyskał wyrok w zawieszeniu, skazano go też na 60 godzin prac społecznych. Swoim ofiarom musi wypłacić odszkodowanie. Prokurator chciał, by dwa z “poważniejszych” ataków uznano za próbę gwałtu. Jego wniosek został odrzucony przez sędziego.

Prokurator Pontus Melander zapowiada, że odwoła się od tego orzeczenia. W jego opinii wykroczenia, jakich dopuścił się imigrant, nie zostały prawidłowo sklasyfikowane.

Ubiegłoroczny raport SVT miał podpowiadać, że za 85% gwałtów i napaści seksualnych, popełnianych przez osoby nieznane ofierze, odpowiadają cudzoziemcy. Przypadek Rendiego wpisuje się w te statystyki.

Wkrótce opublikowane ma zostać nowe badanie dotyczące związku między przestępczością a migracjami społecznymi. Będzie to pierwszy tego typu raport od blisko piętnastu lat.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...