Finlandia może być pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który będzie eksperymentował z cyfrowymi paszportami. Kraj ten zgłosił UE chęć wypróbowania projektu pilotażowego dotyczącego digitalizacji dokumentów urzędowych.
W próbie weźmie udział kilku fińskich ochotników, którzy będą latać z Finlandii do Chorwacji. Projekt czeka jednak na zatwierdzenie przez Komisję Europejską, instytucję zapewniającą finansowanie.
„Obecnie przygotowujemy wniosek o dofinansowanie z Komisji. Wniosek musi zostać złożony do końca sierpnia. Potem zapadnie decyzja, czy projekt zostanie zrealizowany, czy nie” – powiedział fińskiej gazecie Helsingin Sanomat Mikko Väisänen, inspektor straży granicznej. Jeżeli wniosek zostanie zatwierdzony, testowanie może się rozpocząć już wiosną 2023 roku.
W fińskim eksperymencie cyfrowe dokumenty urzędowe byłyby cyfrowymi kopiami dokumentów papierowych. Wrzucając je do aplikacji mobilnej, podróżni będą mogli wysłać swoje dokumenty do służb granicznych przed wyjazdem. Ta inicjatywa powinna zaoszczędzić czas podczas kontroli granicznej i sprawić, że kolejki będą bardziej płynne.
Ze względu na ochronę prywatności fiński inspektor straży granicznej powiedział, że dokumenty zostaną usunięte po zakończeniu podróży.
Podczas eksperymentu podróżni będą proszeni o zabranie ze sobą oficjalnych dokumentów w formie papierowej, jednak w dłuższej perspektywie celem jest wyeliminowanie konieczności noszenia przy sobie fizycznego paszportu, podkreślił inspektor.
W przyszłości dokumenty te nie będą już potrzebne. Według Euronews, „turyści mogliby być identyfikowani na podstawie zdjęcia twarzy, gdy wchodzą na pokład samolotu lub przechodzą kontrolę bezpieczeństwa”.
Podobne projekty istnieją już w Polsce, Korei Południowej i na Ukrainie. W 2021 roku Ukraina stała się pierwszym krajem na świecie, który nada dokumentom cyfrowym taki sam status prawny jak dokumentom papierowym.
- Szwecja: Młodzi mają większe szanse na własne mieszkanie? Nowe dane
- Szwecja: Minister finansów zaostrza przepisy dla banków w walce z oszustwami
- Podatnicy dopłacą do nowej energetyki jądrowej w Szwecji? Rządowy plan budzi kontrowersje.
- Polski minister spraw zagranicznych: „Europa musi przygotować się na możliwą wojnę z Rosją przed 2030 r.”
- Bojkot żywności w Szwecji bez efektu? Reakcje Ica, Coop i Lidl