Duński producent lodów zmieni markę deserów „Eskimo” z powodu problemów związanych z rasizmem

Duński producent lodów Hansens Is zmieni nazwę lodów “Eskimo” na pozorne konotacje rasistowskie, po złożeniu skargi ze strony polityka z Grenlandii. Ten ruch spotkał się z mieszaną reakcją.

“Po bardzo dokładnej refleksji zdecydowaliśmy się nadać naszej marce “Eskimo” nową i bardziej odpowiednią nazwę”, powiedział Hansens Is w poście na Facebooku, cytując toczącą się globalną debatę na temat “uwłaczającego traktowania i nierówności wobec mniejszości i rdzennej ludności”.

Firma zdecydowała się nazwać lody „O’Payo”, tak jak nazwa czekolady użytej do przygotowania deseru. Według oświadczenia w mediach społecznościowych lody z “starą nazwą” pozostaną w sprzedaży do „wyczerpania zapasów”, do momentu kiedy pojawią się nowe opakowania.

Decyzja zapadła po tym, jak Aaja Chemnitz Larsen, polityk reprezentujący Grenlandię w duńskim parlamencie, stwierdziła, że termin Eskimo oznacza „zjadacz surowego mięsa”. 

„Eskimos ma pejoratywne znaczenie dla wielu Grenlandczyków. Dlatego uważam, że okazywanie nam takiego szacunku jest naturalne ”- powiedziała Larsen. 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...