fbpx

Duński producent lodów zmieni markę deserów „Eskimo” z powodu problemów związanych z rasizmem

Duński producent lodów Hansens Is zmieni nazwę lodów “Eskimo” na pozorne konotacje rasistowskie, po złożeniu skargi ze strony polityka z Grenlandii. Ten ruch spotkał się z mieszaną reakcją.

“Po bardzo dokładnej refleksji zdecydowaliśmy się nadać naszej marce “Eskimo” nową i bardziej odpowiednią nazwę”, powiedział Hansens Is w poście na Facebooku, cytując toczącą się globalną debatę na temat “uwłaczającego traktowania i nierówności wobec mniejszości i rdzennej ludności”.

Firma zdecydowała się nazwać lody „O’Payo”, tak jak nazwa czekolady użytej do przygotowania deseru. Według oświadczenia w mediach społecznościowych lody z “starą nazwą” pozostaną w sprzedaży do „wyczerpania zapasów”, do momentu kiedy pojawią się nowe opakowania.

Decyzja zapadła po tym, jak Aaja Chemnitz Larsen, polityk reprezentujący Grenlandię w duńskim parlamencie, stwierdziła, że termin Eskimo oznacza „zjadacz surowego mięsa”. 

„Eskimos ma pejoratywne znaczenie dla wielu Grenlandczyków. Dlatego uważam, że okazywanie nam takiego szacunku jest naturalne ”- powiedziała Larsen. 

Strona główna Wiadomości Dania Duński producent lodów zmieni markę deserów „Eskimo” z powodu problemów związanych z...

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...