Szwedzkie wnioski o obywatelstwo fińskie są prawie dwukrotnie wyższe, urzędnicy obwiniają pandemię koronawirusa

Dwukrotnie więcej Szwedów ubiega się w tym roku o obywatelstwo fińskie niż miało to miejsce w 2019 roku, a pracownicy ambasady przypuszczają, że przyczyną mogą być rozbieżne reakcje krajów na przebiegającą pandemię koronawirusa.

Do tej pory w 2020 roku ponad 300 obywateli szwedzkich złożyło wniosek o obywatelstwo fińskie, gdzie tylko w 2019 toku było 152 złożonych wniosków.

“Otrzymaliśmy wiele wniosków a jest to dopiero lato” – powiedział Jouni Laaksonen, zastępca szefa misji w ambasadzie Finlandii w Sztokholmie w wywiadzie dla RT.

“Nie trzeba dawać powodów, dlaczego dana osoba ubiega się o fińskie obywatelstwo. Ale to pewnie przez koronawirusa. Ludzie chcą mieć pewność, że będą mogli przyjechać do Finlandii” – dodaje Laaksonen.

Urzędnik poinformował, że większość wnioskodawców to byli obywatele Finlandii, którzy stali się obywatelami Szwecji przed 2003 rokiem.

Na pograniczu pandemii Covid-19 granica Finlandii ze Szwecją pozostaje zamknięta dla osób, które nie mają ważnego powodu, by wjechać do kraju. Fińskie władze wymieniły repatriację wśród powodów, które uznano za ważne.

W czerwcu rząd fiński złagodził ograniczenia dotyczące odwiedzających z krajów, w których odnotowano maksymalnie osiem przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni; Szwecja nie spełnia jeszcze tych kryteriów.

Oba kraje przyjęły bardzo różne reakcje na pandemię koronawirusa, przy czym Finlandia zdecydowała się zamknąć granicę i wprowadzić tygodniową blokadę, podczas gdy Szwecja przyjęła bardziej bezproblemowe podejście.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...