Tajemniczy kamień został odnaleziony przez studentów archeologii w czasie letnich wykopalisk na wyspie Bornholm. Prawdopodobnie jest on mapą sprzed 5000 lat pokazującą lokalizację pobliskich pól.
Kamień, mający nie więcej niż 5 centymetrów w najszerszym miejscu, został znaleziony przez studentów archeologii podczas wykopalisk neolitycznej świątyni niedaleko Vasagård w południowej części bałtyckiej wyspy Bornholm.
Dr Felmming Kaul, ekspert od ikonografii epoki brązu w Duńskim Muzeum Narodowym, powiedział że przecinające się linie wyryte na kamieniu, według niego, przedstawiają szczegóły topograficzne okolicznych ziem na wyspie pomiędzy rokiem 2900 a 2700 przed naszą erą.
Największa kolekcja złota Vikingów odnaleziona
„Te nie są przypadkowe wyżłobienia,” powiedział doktor Kaul magazynowi historyczno-archeologicznemu Skalk. „Niektóre z linii mogą być odwzorowaniem kłosów zboża lub roślin z liśćmi.”
Doktor Kaul powiedział, że jeżeli kamień rzeczywiście jest mapą, to jest to „coś unikalnego, niemającego porównania z innymi znaleziskami.” Kamienie z wyrytymi liniami były już identyfikowane jako mapy, ale one pochodziły z Włoch, w Skandynawii do tej pory nie znaleziono nic takiego.
Wcześniej znalezione w tym miejscu kamienie zawierały wyżłobienia przedstawiające słońce i jego promienie. Prawdopodobnie były one wykorzystywane w celach rytualnych.
Podobnie jak one i ten kamień został znaleziony w dwóch kawałkach. Archeolodzy podejrzewają, że zostały one celowo przełamane jako część procesu desakralizacji świątyni.
Według Muzeum Narodowego w centrum kamienia przedstawione jest pole zboża, a otaczające go pola są zaorane i gotowe do siewu. Inne znaki zostały przez archeologów zinterpretowane jako płoty, drzewa i być może ścieżki.