Duńczycy rozpoczęli głosowanie

W Danii rozpoczęło się wcześniejsze głosowanie. W ostatnich wyborach w 2019 roku 8,4% Duńczyków uprawnionych do głosowania skorzystało z tej możliwości. Długoterminowa tendencja jest taka, że rośnie liczba osób głosujących wcześnie.

“W ciągu ostatnich dziesięciu lat obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie wczesnym głosowaniem w całym kraju, a także w Aarhus. Wierzę, że ten trend utrzyma się w tych wyborach” – powiedział Lene Hartig Danielsen, urzędnik wyborczy w gminie Aarhus.

Jednocześnie uważa, że ważne jest, aby jak najwięcej osób zagłosowało w dniu wyborów, który przypada na 1 listopada, aby było to jak “święto demokracji”. Politolog Rune Stubager powiedział, że w ostatnich latach wczesne głosowanie cieszy się większym zainteresowaniem. “Ludzie mogą też docenić większą swobodę wyboru, jaką to daje. W ten sposób uwaga rozprzestrzenia się jak ogień.”

- Reklama -

Wczesne głosowanie trwa do 28 października w takich miejscach jak biblioteki, szkoły i urzędy miejskie.

Udostępnij
Follow:
Twórca i redaktor Skandynawiainfo.pl, portalu, który od 2015 roku dostarcza polskim czytelnikom aktualne i możliwie bezstronne informacje o Szwecji oraz krajach nordyckich. Od lat przygląda się Skandynawii „od środka”, a nie z perspektywy folderów turystycznych – pisze prosto i konkretnie o tym, co się zmienia, dlaczego to ważne i jak może wpływać na codzienne życie, szczególnie Polaków mieszkających w regionie. Skupia się na tematach społecznych i praktycznych, dbając o rzetelność, kontekst i spokojny, rzeczowy ton.