Darmowe leki dla wszystkich dzieci w szwecji

Rodzicom w całej Szwecji właśnie przypomniano, że od nowego roku nie będą musieli płacić za leki dla swoich dzieci, do póki nie ukończą one 18 roku życia.

Od 1 stycznia 2016 roku wszystkim dzieciom w Szwecji będą przysługiwały bezpłatne leki przypisywane przez lekarzy, ma to na celu zwiększenie dbania o zdrowie, zwłaszcza w uboższych rodzinach.

Obecnie rodzice w Szwecji płacili za leki dla swoich dzieci do sumy 2,220 koron (~1000 zł) na rodzinę, refundacja następowała dopiero po osiągnięciu tego limitu.

Szwedzki parlament kilka miesięcy temu głosował nad zmianą tego prawa, „wyrównać opiekę zdrowotną wszystkich dzieci, oraz zmniejszyć nierówności w ochronie zdrowie w różnych grupach społeczno-ekonomicznych”.

Prawo to będzie dotyczyć wszystkich dzieci w Szwecji, także imigrantów, osób poszukujących azylu oraz dzieci przebywających w kraju nielegalnie bez dokumentów.

Będą jednak pewne grupy leków wyłączone z nowych zasad, niektóre preparaty ziołowe oraz leki wspomagające rzucanie palenia.

Szwedzkie związki reprezentujące przemysł farmaceutyczny oświadczyły w piątek, że podoba im się nowe prawo, mają jednak zastrzeżenia czy wszystko zostało dokładnie przemyślane i dobrze skonstruowane.

Zniesienie opłat za leki dla dzieci jest częścią większej liczby reform opieki zdrowotnej wprowadzonych w ostatnim czasie. Między innymi, od końca następnego lata dostępna będzie darmowa mammografia, od lata 2017 dostępne będą darmowe tabletki antykoncepcyjne dla kobiet poniżej 20 lat.

W Szwecji obowiązuje także bezpłatna opieka dentystyczna do 19 roku życia, a we wrześniu ogłoszono, że od 2018 będzie ona dostępna do wieku 23 lat.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...