fbpx

Darmowe leki dla wszystkich dzieci w szwecji

Rodzicom w całej Szwecji właśnie przypomniano, że od nowego roku nie będą musieli płacić za leki dla swoich dzieci, do póki nie ukończą one 18 roku życia.

Od 1 stycznia 2016 roku wszystkim dzieciom w Szwecji będą przysługiwały bezpłatne leki przypisywane przez lekarzy, ma to na celu zwiększenie dbania o zdrowie, zwłaszcza w uboższych rodzinach.

Obecnie rodzice w Szwecji płacili za leki dla swoich dzieci do sumy 2,220 koron (~1000 zł) na rodzinę, refundacja następowała dopiero po osiągnięciu tego limitu.

Szwedzki parlament kilka miesięcy temu głosował nad zmianą tego prawa, „wyrównać opiekę zdrowotną wszystkich dzieci, oraz zmniejszyć nierówności w ochronie zdrowie w różnych grupach społeczno-ekonomicznych”.

Prawo to będzie dotyczyć wszystkich dzieci w Szwecji, także imigrantów, osób poszukujących azylu oraz dzieci przebywających w kraju nielegalnie bez dokumentów.

Będą jednak pewne grupy leków wyłączone z nowych zasad, niektóre preparaty ziołowe oraz leki wspomagające rzucanie palenia.

Szwedzkie związki reprezentujące przemysł farmaceutyczny oświadczyły w piątek, że podoba im się nowe prawo, mają jednak zastrzeżenia czy wszystko zostało dokładnie przemyślane i dobrze skonstruowane.

Zniesienie opłat za leki dla dzieci jest częścią większej liczby reform opieki zdrowotnej wprowadzonych w ostatnim czasie. Między innymi, od końca następnego lata dostępna będzie darmowa mammografia, od lata 2017 dostępne będą darmowe tabletki antykoncepcyjne dla kobiet poniżej 20 lat.

W Szwecji obowiązuje także bezpłatna opieka dentystyczna do 19 roku życia, a we wrześniu ogłoszono, że od 2018 będzie ona dostępna do wieku 23 lat.

Strona główna Wiadomości Szwecja Darmowe leki dla wszystkich dzieci w szwecji

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...