fbpx

Historyczny grób dziecka odkryty w szwedzkim kościele

Szwedzcy robotnicy trafili na dobrze zachowaną komorę pogrzebową zawierającą około 20 trumien, łącznie z trumnami dziecięcymi, podczas odnawiania budynku kościoła w Munka Ljungby w południowej Szwecji.

Krypta, która może mieć nawet 500 lat, została zamurowana w latach trzydziestych XX wieku i od tej pory nie była otwierana. Jednak robotnicy instalujący nowe rury kanalizacyjne przewiercili się zbyt daleko i otworzyli wejście do tego średniowiecznego grobu.

 Photo: Mikael Forsberg
Photo: Mikael Forsberg

„Jest tam około 20 trumien rozrzuconych po całej krypcie. To nie jest zbyt dostojne miejsce,” powiedział lokalnej gazecie Kvällsposten architekt Mikael Forsberg.

Kilka mniejszych trumien prawdopodobnie należało do dzieci.

„To smutny widok, ale wiadomo, że w tych czasach śmiertelność dzieci była znacznie wyższa,” dodał Forsberg.

Kościół w Munka Ljungby został zbudowany w XII wieku przez mnichów z pobliskiego klasztoru. Używany był przez mieszkańców Skillinge, posiadłości zbudowanej przez możną duńską rodzinę Krabbe.

„Krypta pochodzi gdzieś z XVI do XIX wieku. Na pewno sprzed roku 1860,” stwierdził archeolog Per Sarnäs, po tym jak odkrycie trafiło na czołówki szwedzkich gazet.

Pomimo dużego szumu w regionalnej prasie dotyczącego odkrycia, archeolog ten nie jest tak podekscytowany odkryciem.

 Photo: Mikael Forsberg
Photo: Mikael Forsberg

„Nie wiem skąd takie zainteresowanie mediów. Krypta jest znana od lat trzydziestych.”

Pomieszczenie zostanie ponownie zamknięte, zostanie tylko umieszczone małe okienko zapewniające dostęp robotnikom. Wszystko w środku zostanie na swoich miejscach, jako wyraz szacunku dla pochowanych tam zmarłych.

„Nie będziemy tego zmieniać w jakąś atrakcję turystyczną,” powiedział Forsberg.

Strona główna Wiadomości Szwecja Historyczny grób dziecka odkryty w szwedzkim kościele

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...