Dania: z ratusza miejskiego skradziono komputer, na którym widniały dane dotyczące 20 tys. ludzi.

Gmina Gladsaxe, położona na duńskiej wyspie Zelandia. Z ratusza miejskiego wykradziony został komputer, na którym znajdowały się poufne dane dotyczące blisko 20 tys. okolicznych mieszkańców. Sprawę nagłośnił serwis Politiken.dk.

W weekend, na przełomie listopada i grudnia, doszło do włamania, podczas którego skradziony został wartościowy sprzęt. Wśród zgromadzonych na komputerze informacji znaleziono osobiste numery rejestracyjne, a także dane dotyczące wieku, miejsca zamieszkania i stanu cywilnego.

Z niektórych dokumentów można było wywnioskować, kto pobiera wypłaty z ubezpieczenia społecznego; inne dane mówiły o przynależności do Duńskiego Kościoła Narodowego. Na komputerze znaleziono też odpisy umów mieszkaniowych.

Mieszkańców gminy poinformowano o znalezisku w poniedziałek. Rada gminna zapewnia, że poufne dane są z reguły chronione.

“Na jednym ze skradzionych komputerów odkryto arkusze kalkulacyjne z poufnymi informacjami. Wystąpił błąd, do którego każdy ma przecież prawo. Dokument – choć nie powinien – został tymczasowo zapisany na komputerze”, tłumaczy przedstawiciel urzędu gminnego.

Dane rzekomo miały na celu “sprawdzenie rachunków” między Gladsaxe a gminami sąsiednimi. Nie wiadomo na razie, czy informacje dotyczące okolicznych mieszkańców (z innych gmin) również przechowywane są na komputerach.

Incydent zgłoszony został organizacji Datatilsynet, zajmującej się ochroną danych osobowych, a także lokalnej policji. Ze względu na politykę RODO osoba odpowiedzialna za zapis arkusza może zostać ukarana karą grzywny. Dyrektor urzędu, Bo Rasmussen, powiedział:

“Ciężko jest nie popełniać błędów – robimy to wszyscy. Moi pracownicy zostali przeszkoleni w kwestii poufności danych osobowych. Niemniej wypadki się zdarzają.”

Rasmussen ma nadzieję, że celem włamania była kradzież wartościowego sprzętu – nie przejęcie danych na temat okolicznych mieszkańców.

Strona główna Wiadomości Dania Dania: z ratusza miejskiego skradziono komputer, na którym widniały dane dotyczące 20...

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...