fbpx

Dania: nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń i zasiłków na wypadek bezrobocia.

Zmieniają się prawa dotyczące kasy ubezpieczeń i zasiłków na wypadek bezrobocia. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby ubezpieczone od utraty pracy (tak zwani “A-kasser”) muszą legitymować się odpowiednią dokumentacją w przypadku pobytu za granicą.

Wypłaty dla członków A-kasse są częściowo finansowane przez państwo, a częściowo z opłat członkowskich.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatele państw spoza UE i EOG, mający zezwolenie na pobyt w Danii, muszą być członkami A-kasse przez co najmniej jeden rok i przez ten okres pracować w Danii w pełnym wymiarze godzin, aby móc uzyskać ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.

Wymogi te zostały znacznie zaostrzone w ostatniej reformie, według której wszyscy członkowie A-kasse będą musieli udokumentować swój pobyt w Danii lub innym kraju UE lub EOG przez siedem z ostatnich ośmiu lat. Inaczej nie będzie im przysługiwał zasiłek.

[sociallocker id=”3256″]

Przepisy mają zostać wprowadzone 1 stycznia 2020 roku – stopniowo, a w pełni prawomocne będą w 2021. Na chwilę obecną wymóg jest jeden: aby uzyskać zasiłek, należy być obywatelem Danii lub innego kraju UE przez minimum pięć lat.

Te osoby, które mieszkały poza Danią, ale w obrębie UE, będą musiały to udowodnić za pomocą wypłat czy rachunków z opłat czynszowych.

Minister ds. pracy Troels Lund Poulsen potwierdził, że niezbędną dokumentacją będą musieli zająć się sami wnioskodawcy – nie administratorzy A-kasse.

Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej są egzekwowaniem nowych przepisów zaniepokojeni, ze względu na brak informacji na temat zagranicznych adresów w duńskim systemie rejestracji.

“To, jaka dokumentacja jest wystarczająca, a jaka nie, będzie podlegało indywidualnej ocenie. Kryteria będą zaś zależne od każdego pojedynczego przypadku, od trybu życia, podjętej pracy, działalności danej jednostki”, tłumaczy Poulsen.

W świetle nowych przepisów pojawią się też pewne wyjątki. Od wymogu stałego pobytu będą zwolnieni na przykład pracownicy duńskich firm. “Nie wystarczy udokumentować, gdzie byłeś zatrudniony. Musisz też udokumentować, że firma, w której pracowałeś, zgodnie z prawem, jest duńska, a nie lokalna”, wyjaśnia Verner Sand Kirk – dyrektor Danske A-kasser.

Poulsen zapewnia, że zasady zapewniają “elastyczne i pragmatyczne” administrowanie przez managerów z A-kasse. Jednak Kirk nie jest przekonany co do praktycznej korzyści.

[/sociallocker]
Strona główna Wiadomości Dania Dania: nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń i zasiłków na wypadek bezrobocia.

Warto przeczytać

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...